OGŁOSZENIE

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Ogłoszenie o zamówieniu jest obligatoryjnym etapem każdego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Obowiązek jego zamieszczenia (Dział 1 rozdz. 3 Pzp) powstaje w przypadku wszczęcia postępowania w jednym z następujących trybów:

przetarg nieograniczony

art. 40 ust. 2 Pzp

przetarg ograniczony

art. 47 i 48 ust. 1–2 Pzp

negocjacje z ogłoszeniem

art. 54 i 56 ust. 1 Pzp

dialog konkurencyjny

art. 60c ust. 1 Pzp

partnerstwo innowacyjne

art. 73a ust. 1 i 73b Pzp

licytacja elektroniczna

art. 75 ust. 1–2 Pzp

Ogłoszenie zamieszcza się również w przypadku organizowania konkursu (art. 110 i 115 Pzp).

Jeżeli wartość zamówienia jest niższa od progu unijnego – kwoty określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp, ogłoszenie publikuje się w Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP), udostępnionym na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych www.uzp.gov.pl. Jeżeli wartość zamówienia jest równa progowi unijnemu lub go przekracza, ogłoszenie publikuje się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE), przekazując jego treść za pomocą środków elektronicznych Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (UPUE). Nie ma obowiązku (można) podwójnej publikacji ogłoszenia o zamówieniu, którego wartość osiąga lub przekracza próg unijny (art. 11 ust. 1–2 Pzp).

Wartości progowe zamówień i konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń UPUE, zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 28 grudnia 2015 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów (…), i rozporządzeniu Ministra Rozwoju z 22 sierpnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów.

Wzory druków (formularzy) ogłoszeń unijnych określone zostały w rozporządzeniu UE:

     

I

Wstępne ogłoszenie informacyjne

 

II

Ogłoszenie o zamówieniu

 

III

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia

 

IV

Okresowe ogłoszenie informacyjne – zamówienia sektorowe: załącznik IV

 

V

Ogłoszenie o zamówieniu – zamówienia sektorowe

 

VI

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia – zamówienia sektorowe

 

VII

System kwalifikowania – zamówienia sektorowe

 

VIII

Ogłoszenie o profilu nabywcy

 

IX

Ogłoszenie o konkursie

 

X

Wyniki konkursu

 

XI

Sprostowanie

 

XII

Ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante

 

XIII

Wstępne ogłoszenie informacyjne – obronność i bezpieczeństwo

 

XIV

Ogłoszenie o zamówieniu – obronność i bezpieczeństwo

 

XV

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia – obronność i bezpieczeństwo

 

XVI

Ogłoszenie o podwykonawstwie – obronność i bezpieczeństwo

 

XVII

Ogłoszenie o modyfikacjach

 

XVIII

Usługi społeczne i inne szczególne usługi – zamówienia publiczne

 

XIX

Usługi społeczne i inne szczególne usługi – zamówienia sektorowe

:

 

XX

Usługi społeczne i inne szczególne usługi – koncesje

 

XXI

Ogłoszenie o koncesji

 

XXII

Ogłoszenie o udzieleniu koncesji

 
         

Ogłoszenie przekazuje się UPUE wyłącznie na wymienionych powyżej drukach w formie elektronicznej (art. 7a Pzp).Zamawiający może przekazać ogłoszenie, którego publikacja w Dz.Urz. UE ze względu na wartość zamówienia lub konkursu nie jest obowiązkowa (art. 11b ust. 1 Pzp).

Ogłoszenie w Biuletynie Zamówień Publicznych zamieszcza się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pomocą formularzy, określonych w rozporządzenie w sprawie wzorów ogłoszeń w BZP, umieszczonych na stronach portalu internetowego UZP:

1.

Ogłoszenia o zamówieniu, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia

2.

Ogłoszenia o zamówieniu, o którym mowa w art. 131a ust. 1 ustawy Pzp, zwanym dalej zamówieniem w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, i o podwykonawstwie, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia

3.

Ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia

4.

Ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia

5.

Ogłoszenia o konkursie, stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia

6.

Ogłoszenia o wynikach konkursu, stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia

7.

Ogłoszenia o zmianie ogłoszenia, stanowiący załącznik nr 7 do rozporządzenia

8.

Ogłoszenia o zmianie ogłoszenia, stanowiący załącznik nr 7 do rozporządzenia

Zamawiający ma prawo rozpowszechniać informacje o zamówieniu także w inny sposób niż w Dz.Urz. UE lub BZP, np. poprzez zamieszczenie ogłoszenia w prasie o zasięgu ogólnopolskim albo na stronach internetowych. Nie może publikować informacji zawartych w ogłoszeniu przekazanym do Dz.Urz. UE wcześniej niż po 48 godz. od otrzymania potwierdzenia UPUE, że Urząd takie ogłoszenie otrzymał. Ogłoszenie nie może zawierać innych informacji niż przekazane Urzędowi (art. 11 ust. 1, 7c, 7d, 7e Pzp).

Zamieszczenie ogłoszenia w BZP, które nie jest obowiązkowe, nie może to nastąpić przed publikacją tego ogłoszenia w Dz.Urz. UE albo przed upływem 48 godzin od potwierdzenia otrzymania ogłoszenia przez UPUE. Ogłoszenia te nie mogą też zawierać innych informacji niż zawarte w ogłoszeniu przekazanym UPUE oraz muszą określać datę przekazania ogłoszenia.

Po opublikowaniu ogłoszenia o zamówieniu (w BZP lub Dz.Urz. UE) zamawiający może bezpośrednio poinformować o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia znanych sobie wykonawców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą dostawy, usługi lub roboty budowlane będące przedmiotem zamówienia (art. 11b ust. 2 Pzp).

Zamawiający ma obowiązek udokumentowania zamieszczenia ogłoszenia w BZP, jak też opublikowania w Dz.Urz. UE przez zachowanie (przechowywanie) dowodu opublikowania ogłoszenia. W praktyce oznacza to, że dokumenty te powinny być załączone do protokołu postępowania o zamówienie publiczne. Obowiązek dokumentowania dotyczy również sprostowania lub zmiany ogłoszenia (art. 12a Pzp).

Zamawiający po zatwierdzeniu albo uchwaleniu planu finansowego może (nie jest to czynność obowiązkowa) raz w roku przekazać UP UEwstępne ogłoszenie informacyjne o planowanych zamówieniach w terminie następnych 12 miesięcy lub umowach ramowych, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp. Może również zamieścić je na stronie internetowej w profilu nabywcy po upływie 48 godzin od przekazania ogłoszenia UP UE (Plany postępowań o zamówienie – art. 13a Pzp).

 

Obowiązkową czynnością jest natomiast zamieszczanie planów postępowań o udzielenie zamówień. Artykuł 13a Pzp zobowiązuje jednostki sektora finansów publicznych oraz państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz ich związki do sporządzenia planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych, jakie zamierzają przeprowadzić w danym roku finansowym.

Pozostali zamawiający (inni niż wskazani powyżej) plany postępowań o udzielenie zamówień mogą zamieszczać na stronie internetowej, nie jest to jednak obowiązek bezwzględny.

Jeżeli wymaga tego ochrona informacji niejawnych, na mocy art. 13a ust. 4, mogą nie zamieszczać na stronie internetowej informacji o takich postępowaniach o zamówienie publiczne. Plan zamówień ma charakter informacyjny i nie może być podstawą roszczeń o wszczęcie postępowań zawartych w planie.

Podstawa prawna

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.Urz. UE L 94 z 28 marca 2014 r., str. 65 ze zm.) – art. 48, 49, 50, 51, 52, 53.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1986 z 11 listopada 2015 r. ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 842/2011 (Dz.Urz. UE L 296 z 12 listopada 2015 r., str. 1).

Ustawa z29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 11, art. 11a, art. 11b, art. 11c, art. 12a, art. 13, art. 13a.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 28 grudnia 2015 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz.U. poz. 2263).

Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z 22 sierpnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz.U. poz. 1386).

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz.U. poz. 1127).

Orzecznictwo: KIO 65/17; 73/17; 101/17.

Autor:

Elżbieta Cierlica

Słowa kluczowe:
ogłoszenia

Powiązane treści