Zamawiający ma prawo tak sformułować opis przedmiotu zamówienia, by móc kupić to, czego faktycznie potrzebuje

Stan prawny na dzień: 01.10.2021
Zamawiający ma prawo tak sformułować opis przedmiotu zamówienia, by móc kupić to, czego faktycznie potrzebuje

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego nie stanowi procedury, w której zamawiający ma kupić cokolwiek, co wykonawcy zechcą mu sprzedać. Zamawiający w postępowaniu – jak każdy gospodarz dbający o swoje potrzeby – jest uprawniony kupić określone rzeczy. W ramach tych określonych rzeczy nieuprawniona jest jednak taka specyfikacja techniczna, która eliminowałaby w sposób niezasadny określone przedmioty, a przez to ich producentów czy dystrybutorów. Stanowi to istotę konkurencyjności w ramach danego zamówienia. Z drugiej strony konkurencja nie polega na tym, że zamawiający musi umożliwić złożenie oferty na cokolwiek. Ma on prawo określić swoje potrzeby (wyrok z 16 stycznia 2020 r., sygn. akt KIO 2628/19).

W rozpoznawanej sprawie KIO stwierdziła, że wymagania zamawiającego potwierdzają jego uzasadnione potrzeby. Wynikają one z przyczyn technicznych oraz mają swoje odzwierciedlenie w innych zobowiązaniach. W tym przypadku ich źródłem była umowa o dofinansowanie. Realizacja umowy niezgodnie z określonymi w niej regułami i bez uwzględnienia opisanych w niej zakresów, obowiązków i przedmiotu powodowałaby konsekwencje finansowe po stronie zamawiającego.


Opis przedmiotu zamówienia powinien umożliwiać wykonawcom jednakowy dostęp do zamówienia i nie może stawiać nieuzasadnionych przeszkód w otwarciu zamówień publicznych na konkurencję. Nie oznacza to jednak, że zasada konkurencji ma prowadzić do sytuacji, w której o zamówienie muszą móc ubiegać się wszyscy wykonawcy, którzy oferują rzeczy zbliżone, podobne, ale oparte na innych rozwiązanych technicznych do tych wymaganych przez zamawiającego.

* Mimo, że wyrok wydano na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy, to w swej istocie pozostaje nadal aktualny.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...