Walidacja podpisu elektronicznego na ofercie – podpis kwalifikowany, podpis zaufany i podpis osobisty

Stan prawny na dzień: 22.04.2025
  Walidacja podpisu elektronicznego na ofercie – podpis kwalifikowany, podpis zaufany i podpis osobisty

Czy weryfikacja ofert i dokumentów złożonych w postępowaniach przetargowych musi odbywać się przy użyciu certyfikowanych narzędzi do weryfikacji od podmiotów wskazanych jako kwalifikowani dostawcy usług zaufania? Czy zamawiający musi mieć raporty z potwierdzenia tych weryfikacji? Czy identyfikacja osoby podpisującej musi zostać udokumentowana? Do weryfikacji podpisów elektronicznych w przypadku ofert, dokumentów i oświadczeń składanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia należy korzystać z instrumentów właściwych dla danego rodzaju podpisu, o czym poniżej. Przepisy ustawy Pzp nie określają natomiast wprost wymogu posiadania raportów z potwierdzenia dokonania weryfikacji autentyczności danego podpisu.

W celu zachowania należytej staranności (dla zapewnienia właściwej ścieżki audytu) zasadne jest jednak posiadanie takiego raportu lub innego dowodu dokonania weryfikacji ważności podpisu.

Usługi weryfikacji kwalifikowanego podpisu elektronicznego na dokumencie oferty

W przypadku kwalifikowanego podpisu elektronicznego dla przyjęcia, że dokument elektroniczny został opatrzony takim podpisem, konieczne jest, aby zamawiający, jako osoba ufająca, miał możliwość walidacji podpisu za pośrednictwem dostawcy kwalifikowanych usług zaufania, który jest wpisany do rejestru na stronie https://www.nccert.pl/. Stosownie do art. 32 ust. 2 rozporządzenia e-lDAS zapewnia to prawidłowy wynik procesu walidacji i umożliwia wykrycie wszelkich problemów związanych z bezpieczeństwem.

Orzecznictwo

Warto zwrócić uwagę na stanowisko KIO zawarte w wyroku KIO z 14 marca 2022 r. (sygn. akt KIO 457/22). Wynika z niego, że kwalifikowany podpis elektroniczny można uznać za prawidłowo złożony, tylko wówczas gdy można go skutecznie zweryfikować i potwierdzić jego ważność. Powyższe może nastąpić w ten sposób, że zamawiający posługując się narzędziem do walidacji podpisu elektronicznego pochodzącego od kwalifikowanego podmiotu uprawnionego do dokonywania walidacji takich podpisów, jest w stanie zweryfikować, czy złożony podpis jest oparty na kwalifikowanym certyfikacie czy nie.

Walidacja podpisu zaufanego

W przypadku weryfikacji podpisu elektronicznego, jakim jest podpis zaufany, nie ma obowiązku używania takich samych oprogramowań (walidatorów) do weryfikacji jak w odniesieniu do kwalifikowanych podpisów elektronicznych.

W odniesieniu do podpisu zaufanego jego weryfikacji zamawiający może dokonać np. na stronach:

Status podpisu można także sprawdzić za pomocą walidatora https:// weryfikacjapodpisu.pl.

Walidacja podpisu osobistego

Z kolei w odniesieniu do podpisu osobistego kluczowe znaczenie mają przepisy ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. W art. 2 ust. 1 pkt 9 tej ustawy zdefiniowano podpis osobisty jako zaawansowany podpis elektroniczny w rozumieniu art. 3 pkt 11 eIDAS, weryfikowany za pomocą certyfikatu podpisu osobistego.

Certyfikat podpisu osobistego to poświadczenie elektroniczne, które przyporządkowuje dane służące do walidacji podpisu osobistego do posiadacza dowodu osobistego, potwierdzające dane tego posiadacza.

Podpis osobisty można zweryfikować np. za pomocą bezpłatnego oprogramowania do pobrania poprzez https://www.gov.pl/web/e-dowod/#Pliki-do-pobrania.

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji...