Proste arytmetyczne porównanie cen nie może przesądzać o konieczności odrzucenia oferty z powodu rażąco niskiej ceny

Stan prawny na dzień: 08.08.2022
  Proste arytmetyczne porównanie cen nie może przesądzać o konieczności odrzucenia oferty z powodu rażąco niskiej ceny

Jeden z wykonawców w postępowaniu podniósł zarzut zaniechania odrzucenia oferty jako zawierającej rażąco niską cenę. Jako uzasadnienie wskazał na bezsporną wagę składnika ceny i proste porównanie wartości arytmetycznych w złożonych ofertach. KIO nie zgodziła się, że jedynie taka okoliczność może stanowić o konieczności wyeliminowania wykonawcy i jego oferty z postępowania (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 13 kwietnia 2022 r., sygn. akt  KIO 823/22).

Zgodnie bowiem z utrwalonym stanowiskiem orzecznictwa, np. w wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 29 lipca 2016 r. (sygn. akt III Ca 548/16): „(…) okoliczność, że cena zaoferowana przez jednego z wykonawców jest znacznie niższa od ustalonej przez zamawiającego wartości zamówienia, bądź też jest znacznie niższa od cen zaoferowanych przez pozostałych wykonawców, nie przesądza automatycznie o tym, iż oferta zawierająca najniższą cenę powinna zostać automatycznie odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 4 p.z.p. [obecnie art. 226 ust. 1 pkt 8 p.z.p. – przyp. Izba]. Innymi słowy niedopuszczalne jest automatyczne uznanie ceny zawartej w ofercie za rażąco niską wyłącznie na podstawie arytmetycznego kryterium i odrzucenie oferty poniżej pewnego poziomu.

Okoliczność, że cena zaoferowana przez danego wykonawcę jest znacznie niższa od ustalonej przez zamawiającego wartości zamówienia bądź też jest znacznie niższa od średniej cen zawartych w pozostałych ofertach, może jedynie rodzić przypuszczenie, że zaoferowana przez danego wykonawcę cena jest rażąco niska, nie przesądza zaś automatycznie o jej odrzuceniu”.

Podobnie wskazał Sąd Okręgowy w Katowicach w wyroku z 21 czerwca 2010 r. (sygn. akt XIX Ga 175/10): „Cena »rażąco niska« to ta, która została zaoferowana poniżej kosztów wytworzenia usługi czy też dzieła przez tego wykonawcę, który ją zaoferował. Oznacza to, że dysproporcja cen zaoferowanych przez kilku wykonawców nie daje jeszcze podstaw do założenia, że cena najniższa podana przez jednego z wykonawców jest ceną rażąco niską, gdyż zależne jest to od efektywności oraz kosztów prowadzenia działalności określonego podmiotu”.

Więcej na temat rażąco niskiej ceny piszemy tutaj:

Autor:

Redakcja