Ogłoszenie przekazane do DZ.Urz. UE przed 18.10 br., ale nieopublikowane przed tym dniem – co z elektronizacją?

Stan prawny na dzień: 23.10.2018
elektronizacja zamówień

Czy elektronizacja zamówień, która weszła w życie 18 października 2018 r., dotyczy postępowań na zamówienia opublikowane w tym dniu, czy wówczas wszczętych? Jeżeli zamawiający wysłał ogłoszenie do publikacji przed 18 października br., zamieścił ogłoszenie na stronie zamawiającego, ale ogłoszenie nie zostało opublikowane w Dz.Urz. UE przed 18 października br., to zamawiającego obowiązuje pełna elektronizacja?

W tej sytuacji zamawiającego nie obowiązuje pełna elektronizacja – przy założeniach opisanych poniżej.

Pełna elektronizacja dotyczy – stosownie do art. 18 nowelizacji ustawy Pzp z 2016 r. – postępowań o udzielenie zamówienia o wartości równej progom unijnym lub większej, wszczętych od 18 października 2018 r. Kwestia określenia momentu wszczęcia postępowania o wartości równej progom unijnym lub większej od nich wywołuje wiele wątpliwości na skutek przyjęcia rozwiązania, że termin składania ofert powinien być liczony od dnia przekazania ogłoszenia Urzędowi Publikacji UE (m.in. art. 43 ust. 2 ustawy Pzp). W opinii UZP nie przesądza to jednak o tym, że postępowanie jest wszczęte w momencie przekazania ogłoszenia do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

W trybie przetargu nieograniczonego zamawiający wszczyna postępowanie, zamieszczając ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej (zob. art. 40 ust. 1 ustawy Pzp). Jednocześnie z art. 11 ust. 7d ustawy Pzp wynika, że zamieszczanie ogłoszeń na poziomie krajowym (np. stronie WWW), w zakresie ogłoszeń podlegających obowiązkowej publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, nie może nastąpić przed:

  • ich publikacją w Dzienniku Urzędowym UE albo
  • upływem 48 godzin od potwierdzenia otrzymania ogłoszenia przez Urząd Publikacji UE.

Przepisy wskazują więc na to, że momentem wszczęcia przetargu nieograniczonego jest upublicznienie ogłoszenia o przetargu (z uwzględnieniem ww. reguł,  w tym kolejności miejsca publikacji). W związku z tym takim momentem nie jest sama czynność przekazania ogłoszenia o zamówieniu do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli zamawiający:

1)      wysłał ogłoszenie do publikacji przed 18 października 2018 r. i

2)      zamieścił ogłoszenie o zamówieniu na stronie internetowej także przed 18 października 2018 r. (przy założeniu, że nastąpiło to zgodnie z art. 11 ust. 7d ustawy Pzp tj. nie wcześniej niż po upływie 48 godzin od potwierdzenia otrzymania ogłoszenia przez Urząd Publikacji UE), ale

3)      ogłoszenie nie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE przed 18 października 2018 r.,

to zamawiającego nie obowiązuje pełna elektronizacja.

Postępowanie zostało bowiem wszczęte w dniu zamieszczenia ogłoszenia na stronie internetowej tj. przed 18 października 2018 r. Jeżeli natomiast publikacja ogłoszenia o zamówieniu nastąpiłaby począwszy od 18 października 2018 r. (w Dzienniku Urzędowym UE lub najpierw na stronie internetowej przy zastosowaniu ww. art. 11 ust. 7d ustawy Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia jest wtedy objęte pełną elektronizacją.

Podstawa prawna

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, w latach 2010–2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz...