Nowe rozporządzenie w sprawie wzorów ogłoszeń w Biuletynie ZP – praktyczne zestawienie najważniejszych zmian

Stan prawny na dzień: 20.09.2016
faffa5e92290df28a375354bc3610b1b36714705-large

Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, co się zmieniło w kwestii ogłaszania zamówień publicznych. Z artykuł dowiesz się m.in, jakie wzory są obecnie obowiązujące i jak stosować przepisy w okresie przejściowym.   

Rozporządzenie ministra rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz.U. poz. 1127)odnosi się co do zasady do zamówień o wartości większej niż 30.000 euro, a mniejszej niż tzw. progi unijne.

Oprócz 7 rodzajów wzorów obowiązujących dotychczas (tj. ogłoszenia o zamówieniu, ogłoszenia o zamówieniu w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa/o podwykonawstwie, ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy, ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, ogłoszenia o konkursie, ogłoszenia o wynikach konkursu, ogłoszenia o zmianie ogłoszenia) pojawił się dodatkowo wzór ogłoszenia o zmianie umowy.

Nowy rodzaj ogłoszenia

Obowiązek zamieszczania w BZP nowego rodzaju ogłoszenia wynika z art. 144 ust. 1c ustawy Pzp. Aktualizuje się w przypadku dokonania zmiany umowy lub umowy ramowej:

  • dotyczącej realizacji dodatkowych dostaw, usług lub robót budowlanych po spełnieniu okoliczności wymienionych w art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp albo
  • zmiany spowodowanej okolicznościami, których zamawiający działając z należytą starannością nie mógł przewidzieć tj. dokonywanej na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp.

Istotna jest zwłaszcza sekcja V ogłoszenia, w której zamawiający musi wskazać szczegółowe informacje związane ze zmianą, a mianowicie datę zmiany umowy, rodzaj i zakres zmian, a także przyczyny ich dokonania w umowie.

Nowa treść ogłoszeń

Poszczególne wzory ogłoszeń różnią się w swej treści w pewnym stopniu od dotychczasowych. Wynika to w głównej mierze z szeregu zmian dokonanych nowelizacją ustawy Pzp. Najbardziej zauważalne jest to w przypadku ogłoszenia o zamówieniu oraz ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.

W ogłoszeniu o zamówieniu:

  • rozbudowano m.in. część wstępną i część dotyczącą zamawiającego,
  • wyszczególniono sekcję dotyczącą szeroko pojętej komunikacji,
  • przewidziano miejsce do wpisania środków służących ochronie informacji o charakterze poufnym, a także pozycje do zaznaczenia poszczególnych fakultatywnych podstaw wykluczenia wykonawcy z postępowania, jeżeli się je przewiduje.

Pamiętaj

Treść ogłoszenia o udzieleniu zamówienia uległa rozszerzeniu. Zamawiający musi w nim zamieścić nie tylko ogólną informację o otrzymanych ofertach, lecz także, ile z nich otrzymał od małych i średnich przedsiębiorstw oraz od wykonawców z innych państw członkowskich UE i z państw niebędących członkami UE. Ponadto trzeba podać, ile ofert wpłynęło drogą elektroniczną.

Bardziej szczegółowych danych wymaga się na temat wykonawcy, któremu udzielono zamówienia. Podaje się np. informację, czy jest małym lub średnim przedsiębiorcą, a nawet skrót literowy państwa, z którego pochodzi wykonawca. Zamawiający może – w ślad za przepisami ustawy Pzp – nie ujawnić w ogłoszeniu informacji, których ujawnienie:

  • mogłoby utrudnić stosowanie prawa lub
  • byłoby sprzeczne z interesem publicznym,
  • mogłoby naruszyć uzasadnione interesy wykonawców lub zakłócić konkurencję między nimi.

Zastosuj właściwe wzory

W tzw. okresie przejściowym zamawiający powinien zwrócić uwagę, które wzory ogłoszeń zamieszczanych w BZP są właściwe dla prowadzonego przez niego postępowania o udzielenie zamówienia. Stosownie bowiem do przepisu przejściowego do postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w rozporządzenia (tj. przed 28 lipca 2016 r.) stosuje przepisy dotychczasowe.

Przykład

Nowe wzory dotyczą postępowań wszczętych od 28 lipca 2016 r. Przykładowo więc, jeżeli zamawiający rozpoczął postępowanie w czerwcu 2016 r., a umowę o zamówienie publiczne zawarł 5 sierpnia 2016 r., to ogłoszenie o udzieleniu zamówienia zamieszcza wykorzystując formularz „starego” ogłoszenia.

W powyższym celu UZP na swoim portalu umożliwił korzystanie z dwóch grup formularzy, w zależności od stanu prawnego, w oparciu o który prowadzone jest postępowanie o udzielenie zamówienia.

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, w latach 2010–2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz...