Koniec z ponownymi przetargami na częstotliwości

Stan prawny na dzień: 22.01.2013

Wywiązujący się ze swoich obowiązków operator telekomunikacyjny, który raz wygra zamówienie publiczne na częstotliwość i będzie spełniał swoje obowiązki w należyty sposób, nie musi obawiać się jej utraty -  wynika z nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, która weszła w życie 21 stycznia 2013 r.

Z punktu widzenia działalności przedsiębiorców świadczących przedmiotowe usługi zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu rezerwacji częstotliwości. Nowelizacja ustawy nakazuje przeprowadzenie przetargu na częstotliwość po zakończeniu okresu jej obowiązywania tylko, gdy w sposób rażący zostały naruszone warunki korzystania z niej. W innych przypadkach przedsiębiorcę chcącego zatrzymać otrzymaną częstotliwość na następny okres czeka jedynie postępowanie konsultacyjne. Dzięki temu zachowana zostanie spójność w działaniu operatorów. Pojawiła się także możliwość wspólnego korzystania z częstotliwość na podstawie umowy dzierżawy. Ponadto wprowadzono aukcję jako samodzielny tryb przeprowadzania postępowania mającego na celu wyłonienie podmiotu, dla którego zostanie dokonana rezerwacja częstotliwości.

Nowa ustawa - Prawo telekomunikacyjne wprowadza również wiele zmian dla konsumentów korzystających z usług operatorów komórkowych bądź telefonii stacjonarnej. Przejrzyste umowy zawierane na niedłużej niż 2 lata, roczny okres przechowywania bilingów, powiadomienie o wyczerpaniu limitu transferu danych to główne modyfikacje jakie wprowadza ustawa z 16 listopada 2012 roku o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ustawy o prawie telekomunikacyjnym wynika głównie z konieczności wdrożenia nowych regulacji zawartych w dyrektywie łączności elektronicznej, w szczególności dyrektywy ramowej oraz dyrektywy o zezwoleniach.

Autor:

Anna Śmigulska-Wojciechowska
redaktor publikacji o tematyce zamówień publicznych

Radosław Pilarski

Anna Śmigulska-Wojciechowska

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych. Redaktor publikacji z zakresu zamówień publicznych. Autorka profesjonalnych publikacji poświęconych tematyce prawa zamówień publicznych...