Jeśli warunek w przetargu nie ma charakteru jednolitego, zamawiający powinien go szeroko interpretować

Stan prawny na dzień: 23.01.2023
Jeśli warunek w przetargu nie ma charakteru jednolitego, zamawiający powinien go szeroko interpretować

Na etapie oceny ofert zamawiający nie może powoływać się na wymagania, których nie opisał w treści SWZ. Musiałby wykazać istnienie okoliczności, które powodują, że sposób spełniania kwestionowanego warunku udziału w postępowaniu przez wykonawcę jest błędny (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 września 2022 r. sygn. akt  KIO 2342/22).

Skład orzekający KIO dostrzegł, że zamawiający zamierzał podkreślić znaczenie cechy powtarzalności robót budowlanych objętych kwestionowanym warunkiem udziału w postępowaniu. Chodziło także o zindywidualizowaną ocenę w odniesieniu do wykonawców wspólnie ubiegających się o uzyskanie zamówienia.

W konsekwencji zamawiający, kierując się zasadą uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości, powinien wyrazić takie żądanie w treści specyfikacji warunków zamówienia. Etap oceny ofert jest spóźnionym czasem dla takich wymogów.

Na temat warunków udziału w postępowaniu piszemy więcej tutaj: Warunki udziału w postępowaniu – czego mogą dotyczyć i jak je sprawdzić

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...