Jakie dokumenty powinni złożyć wykonawcy, jeśli zamawiający postawił zbyt ogólne warunki udziału? (omówienie orzeczenia)

Stan prawny na dzień: 15.11.2010

To zamawiający, a nie wykonawcy uczestniczący w postępowaniu określają rodzaj wymaganych w danym postępowaniu dokumentów. Do obowiązków wykonawców należy przedłożenie żądanych w siwz dokumentów, a zamawiający nie może żądać innych dokumentów niż wynikające z ich treści (wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 26 marca 2010 r.; sygn. akt X Ga 2010/za).

W proteście, a następnie w odwołaniu jeden z wykonawców zarzucił zamawiającemu, że dokonując wyboru wykonawcy konsorcjum X, naruszył art. 25 ust. 1, 26 ust. 3, 22 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp i bezzasadnie nie dokonał odrzucenia oferty tego wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 10, ust. 2 pkt 3 i ust. 4 ustawy Pzp.
Wskazał, że zgodnie z siwz należało wskazać kierownika sieci instalacji elektrycznych. Skoro jednym z elementów robót była przebudowa urządzeń energetycznych oraz przebudowa kolejowej sieci trakcyjnej, to wskazany przez wykonawcę Piotr Ś. nie mógł kierować robotami tego typu, nie posiada bowiem stosownych uprawnień. Domagał się, aby zamawiający wezwał do uzupełnienia odpowiednich dokumentów, a w wypadku ich braku odrzucił ofertę wybranego wykonawcy.

Jakie wymagania mieli spełniać wykonawcy?


Zamawiający wskazał, że w żadnym z punktów siwz ani w treści ogłoszenia zamawiający nie wymagał wskazania osoby i wykazania uprawnień w zakresie obejmującym cały zakres realizacji zadania. Żądał jedynie wykazania, że wykonawcy dysponują lub będą dysponować personelem posiadającym uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w zakresie sieci i instalacji elektrycznych bez ograniczeń i posiadającymi 3-letnie doświadczenie. Te wymagania zostały przez wykonawców spełnione.
Krajowa Izba Odwoławcza oddalił odwołanie. Wskazała, że zamawiający zamieścił w siwz tabelę, w której wskazał, jakie uprawnienia budowlane powinni posiadać wskazywani przez wykonawców kierownicy określonych branż na potwierdzenie określonego w siwz warunku udziału w postępowaniu. Dokonując oceny dokumentów dotyczących osób, których uprawnienia odwołujący kwestionował, KIO ustaliła, że odpowiadają one wymaganiom określonym w siwz.
Izba wskazała przy tym na treść art. 14 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, który zawiera zamknięty katalog specjalności, w zakresie których udzielane są uprawnienia budowlane. Należy do nich również specjalność instalacyjna w zakresie sieci instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Zamawiający określając wymagania, które powinny być wykazane, nie wpisał do siwz i załącznika pełnego zakresu specjalności ani określenia wyodrębnionych specjalizacji techniczno-budowlanych. W opisie wymaganych uprawnień kierownika robót sieci i instalacji elektrycznych nie wymagał, aby wykazano cały zakres specjalności, postawił jedynie minimalny wymóg wykazania uprawnień, jakie powinny spełniać osoby wskazane przez wykonawców, żądając wykazania uprawnień w zakresie „sieci i instalacji elektrycznych bez ograniczeń”.


Wykonawca nie musi składać innych dokumentów niż wskazane w siwz


W skardze do sądu wykonawca podtrzymał swoje zarzuty. Sąd powołał się na art. 25 ustawy Pzp, który nakazuje zamawiającemu wskazanie oświadczeń i dokumentów w ogłoszeniu o zamówieniu i siwz. Zgodnie z art. 44 ustawy Pzp wykonawca składa wraz z ofertą oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żąda dokumentów potwierdzających spełnienie tych warunków, również te dokumenty. Zamawiający w przedmiotowym postępowaniu ani w ogłoszeniu, ani w siwz nie nałożył obowiązku wykazania posiadania uprawnień, na jakie powołuje się skarżący. Jego zarzuty opierają się na porównaniu wykazywanych uprawnień osób z zakresem robót objętych zamówieniem. Wykonawca pominął jednak zapisy zawarte w siwz i ogłoszeniu, które jednoznacznie wskazują, jakiego rodzaju uprawnienia uczestniczący w postępowaniu wykonawcy mieli wykazać za pomocą dokumentów. Podnoszone przez skarżącego argumenty odnoszą się do zakresu prac objętych zamówieniem. A zatem pośrednio wskazują na zbyt wąskie wskazanie przez zamawiającego wymagań co do uprawnień poszczególnych osób, które miały być wykazane według siwz, w stosunku do zakresu robót, które faktycznie będą wykonywane po zawarciu umowy.
To jednak zamawiający, a nie wykonawcy uczestniczący w postępowaniu określają rodzaj wymaganych dokumentów.
Do obowiązków wykonawców należy przedłożenie dokumentów, jakich żąda zamawiający w siwz.

Autor:

Klaudyna Saja
prawnik, redaktor publikacji o tematyce zamówień publicznych