W tym dziale znajdziesz porady prawne udzielone przez ekspertów w konkretnych sytuacjach, z jakimi spotkali się inni uczestnicy postępowań o zamówienia publiczne. Wszystkie odpowiedzi zostały udzielone przez doświadczonych prawników i specjalistów ds. Prawa zamówień publicznych.

Dominika Perkowska

Czy decyzja nadająca uprawnienia do wykonywania danej usługi musi obejmować cały okres realizacji zamówienia?

Pytanie: Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Ogłosiliśmy przetarg nieograniczony na wykonanie usługi transportu i unieszkodliwiania odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych. Jednym z warunków udziału  w postępowaniu było posiadanie decyzji na unieszkodliwianie bądź odzysk odpadów na okres objęty realizacją usługi. Umowa ma być zawarta na 3 lata. Jeden z wykonawców, który złożył ofertę, posiada ww. decyzję, która nie obejmuje całego wymaganego okresu realizacji zamówienia. Twierdzi, że tego typu decyzje administracyjne wydawane są na czas określony, są decyzjami terminowymi i zamawiający nie ma prawa żądać od wykonawcy, aby jego decyzje obowiązywały na jakiś określony przez zamawiającego okres. Może jedynie wymagać, aby wykonawca w okresie wygaśnięcia decyzji przedłożył zamawiającemu nową, aktualną decyzję. Uważamy, że w świetle zapisów  siwz oferta ta jest niezgodna ze specyfikacją i powinna zostać odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Czy jednak zawarta umowa będzie ważna i nie będzie podlegać ewentualnemu unieważnieniu? Czy zapis zawarty w siwz mówiący o tym, że decyzja na unieszkodliwianie odpadów powinna obejmować cały okres realizacji umowy,  nie jest zapisem ograniczającym konkurencję? Czy uzasadnieniem takiego zapisu może być konieczność zabezpieczenia interesów zamawiającego w zakresie transportu i unieszkodliwiania odpadów (chodzi m.in. o szczególnie niebezpieczne odpady szpitalne) przez cały okres realizacji umowy (żeby w trakcie umowy nie okazało się, że dotychczasowe decyzje wygasły i zamawiający nie ma jak utylizować odpadów)?

Dominika Perkowska

Zamawiający nie może przedłużyć terminu gwarancji wadialnej poza termin związania ofertą!

Pytanie: W każdym postępowaniu - bez względu na jego wartość - żądamy wniesienia wadium (oczywiście w tych o wartości mniejszej niż 14 000 euro nie). Załącznikami do siwz są każdorazowo projekty gwarancji zapłaty wadium (bankowa i ubezpieczeniowa) oraz zabezpieczenia należytego wykonania umowy. W treści tych gwarancji, w części dotyczącej terminu ważności gwarancji, zamieszczamy następujący zapis: Niniejsza Gwarancja jest ważna (włącznie) do dnia ...................... i wygasa, gdyby żądanie zapłaty kwoty określonej powyżej nie zostało ekspediowane do Gwaranta na adres ……………………………………………… listem poleconym nadanym najpóźniej w ostatnim dniu ważności niniejszej gwarancji. Żądanie zapłaty kwoty z tytułu niniejszej Gwarancji ekspediowane do Gwaranta listem poleconym nadanym najpóźniej w ostatnim dniu ważności Gwarancji będzie uważane za złożone w dacie ważności Gwarancji, niezależnie od tego, kiedy dotrze do Gwaranta.Jednocześnie dopuszczamy alternatywne rozwiązanie, w przypadku braku zgody ubezpieczyciela na zamieszczenie ww. zapisów, polegające na obowiązku wydłużenia terminu ważności gwarancji wadialnej/każdego z terminów gwarancji należytego wykonania umowy o 7 dni.W naszej ocenie jest to wystarczający termin na zgłoszenie roszczenia, w sytuacji gdy konieczność skorzystania z tych gwarancji  pojawi się w ostatnim dniu terminu związania ofertą.Wątpliwość pojawia się następująca: czy zgłoszenie roszczenia np. w 3 dniu tego 7-dniowego terminu jest dopuszczalne? Choć z treści gwarancji wynika, że termin wydłużony o 7 dni jest terminem ważności gwarancji, to jednak wydaje się, że takie roszczenie pojawić się może tylko w okresie związania ofertą. Czy gdy list polecony z roszczeniem zostanie wysłany po upływie terminu związania ofertą, to ubezpieczyciel mógłby skutecznie odmówić wypłaty?

Zamów dostęp do pełnej wersji portalu!

Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!