Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych w latach 2007–2008, w latach 2010–2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiają
radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji Europejskiej i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ukończyła także aplikację legislacyjną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Były Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych i wieloletni pracownik Departamentu Prawnego tego Urzędu (2002–2008), w latach 2010–2016 dyrektor Departamentu Zamówień Publicznych w dużej instytucji sektora finansów publicznych. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie praktyczne w zamówieniach publicznych, w szczególności jako doradca zamawiających i wykonawców, a także pełnomocnik w postępowaniach odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą. Wykładowca na szkoleniach oraz studiach podyplomowych z zakresu zamówień publicznych i funduszy europejskich. Autorka kilkuset publikacji, w tym kilkunastu książkowych z zakresu zamówień publicznych, wydanych przez renomowane wydawnictwa.
908 artykułów na stronie

Czy w procedurach unijnych zawsze trzeba żądać dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia i spełnianie warunków?

Pytanie: Czy w przypadku postępowań, których wartość jest równa progom unijnym lub je przekracza, zamawiający jest zobowiązany wezwać na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy Pzp, wykonawcę, którego oferta uzyskała najwięcej punktów, do złożenia dokumentów (informacja z KRK, zaświadczenie właściwego naczelnika US, zaświadczenie z ZUS) w celu potwierdzenie braku podstaw wykluczenia wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 1 i 5 ustawy Pzp (przy założeniu, że zamawiający wskazał w siwz również przesłanki fakultatywne z art. 24 ust. 5 Pzp), czy też może poprzestać na żądaniu oświadczeń? Wątpliwości budzi zapis w art. 26 ust. 1 ustawy Pzp: „Zamawiający przed udzieleniem zamówienia, którego wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, wzywa wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym, nie krótszym niż 10 dni, terminie aktualnych na dzień złożenia oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1….” oraz zapis w §5 rozporządzania ministra rozwoju w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia, z 27 lipca 2016 r.: „W celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu zamawiający może żądać następujących dokumentów…”.
5 sierpnia 2016Czytaj więcej »