Do 31 grudnia 2016 r. wykonawca może negocjować zmianę wynagrodzenia w związku z ustaloną ustawowo godzinową stawką za pracę

Stan prawny na dzień: 20.12.2016
6bae8cb90dc0dbeed9ad8e02262cb203f5e1f0cd-medium

Zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu o pracę umożliwiła wykonawcom negocjowanie zmiany wynagrodzenia za zamówienie publiczne. Dotyczy to sytuacji, w których wprowadzona 1 września 2016 r. minimalna stawka godzinowa za pracę, wpływa na wysokość ustalonego umownie wynagrodzenia wykonawcy. Odpowiednie podwyższenie stawek może objąć okres od 1 stycznia 2017 r. Sprawdź pozostałe warunki, jakie muszą być ku temu spełnione.     

Omawianą regulację wprowadził art. 8 ustawyz 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265). Dotyczy  on sytuacji, w której dokonane z dniem 1 września 2016 r. ustalenie albo zmiana wysokości minimalnej stawki godzinowej wpłynęły na koszty wykonania przez wykonawcę zamówienia publicznego. Regulacja odnosi się do umów zawartych w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wszczętego przed 1 września 2016 r.

W takim przypadku każda ze stron umowy, w terminie nie dłuższym niż do 31 grudnia 2016 r., może zwrócić się do drugiej strony z pisemnym wnioskiem o przeprowadzenie negocjacji dotyczących zawarcia porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia. Wykonawca musi przy tym przedstawić sposób i podstawę wyliczenia takiej zmiany.

Przez odpowiednią zmianę wynagrodzenia rozumie się sumę wzrostu kosztów wykonawcy zamówienia wynikających z podwyższenia dotychczasowej kwoty wynagrodzenia przysługującego:

  • odpowiednio przyjmującym zlecenie lub świadczącym usługi biorącym udział w realizacji części zamówienia pozostałej do wykonania, poczynając od 1 stycznia 2017 r., do wysokości minimalnej stawki godzinowej,
  • pracownikom biorącym udział w realizacji części zamówienia pozostałej do wykonania, począwszy od 1 stycznia 2017 r., o wysokość dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, który powinien być wypłacony w okresie realizacji tej części zamówienia pracownikom, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy otrzymywali taki dodatek w ramach minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Powyższa regulacja ma również odpowiednie zastosowanie w związku z nieuwzględnieniem w kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Pamiętaj

Każda umowa o zamówienie publiczne zawarta na okres dłuższy niż 12 miesięcy musi zawierać postanowienia o zasadach wprowadzania odpowiednich zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę albo minimalnej stawki godzinowej, jeżeli zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę.

Podstawa prawna

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych,

w latach 2010–2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz...