Poleć znajomemu

W planie zamówień należy odnosić się do wielkości przyznanych środków finansowych!

Andrzela Gawrońska-Baran

Autor: Andrzela Gawrońska-Baran

Dodano:
Pytanie:

Zamawiający sporządza plan na podstawie danych zebranych od komórek wnioskujących. Plan zawiera podział na zamówienia tego samego rodzaju zgodnie z ustawą Pzp i opinią UZP. Rzeczywiste potrzeby zamawiającego, np. w zakresie materiałów biurowych, zostały ustalone na kwotę powyżej 14.000 euro (co roku wydatki na ten cel kształtują się na podobnym poziomie). Jednak pion księgowości w danym roku budżetowym, z uwagi na mniejszą ilość posiadanych środków finansowych, przeznaczy na ten cel tylko np. 30.000 zł i taka kwota będzie wskazana w planie zamówień. Czy w takiej sytuacji można udzielić zamówienia na materiały biurowe bez stosowania ustawy Pzp (pomimo tego, że rzeczywiste potrzeby są większe i istnieje możliwość  późniejszej korekty planu o brakujące środki)? Czy ustalając procedurę udzielenia zamówienia, należy się odnosić w planie zamówień do wartości ustalonych potrzeb, czy do wielkości przyznanych środków?

Pozostało jeszcze 72 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CP

Zamów dostęp

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Mam już dostęp

Jeśli masz już konto w Portalu ZP

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła
Andrzela Gawrońska-Baran

Autor: Andrzela Gawrońska-Baran

wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych w latach 2007–2008, w latach 2010–2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiają
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Zapraszamy na webinarium!

 Kolejne szkolenie już w listopadzie!   

Odwiedzaj portal regularnie, a dowiesz się więcej!

Wkrótce więcej informacji

Porady

Kryterium cena 100% w przetargu na odbiór i zagospodarowanie osadów ściekowych? Tak, to możliwe

Pytanie: Przygotowuję przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych. Czy mogę zastosować kryterium ceny jako jedyne kryterium oceny ofert?

Czytaj więcej »
Upewnij się, w jaki sposób uregulować kwestię wadium w podprogowych zamówieniach sektorowych

Pytanie: Zamawiający posiada wewnętrzny regulamin udzielania zamówień sektorowych nieprzekraczających kwot określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp. Zawarte w nim zapisy zobowiązują zamawiającego do...

Czytaj więcej »

Aktualności

Rażąco niska cena nie musi znacząco odbiegać od cen ofert innych wykonawców
Użycie określenia w ustawie Pzp „cena rażąca”, nie wydaje się najbardziej trafne, gdyż chodzi tutaj nie tyle o wykazanie rażącej dysproporcji w cenach ofert, ile o wykazanie, czy w rzeczywistości zaoferowana cena pokrywa koszt wykonania...
Przepisy dotyczące centralizacji VAT nie wpływają na zasady sumowania zamówień publicznych
Do naszej redakcji coraz częściej napływają pytania dotyczące tego, jak – i czy w ogóle –  przepisy o centralizacji VAT wpłynęły na samodzielność podmiotów zamawiających a także zasady szacowania poszczególnych realizowanych przez nie zamówień...
Zasady obliczania terminów w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, cz. I
Z uwagi na brak jednolitych reguł odnośnie do obliczania terminów w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych, zarówno zamawiający jak i wykonawcy sygnalizują nam problemy we właściwym określaniu dat wykonania poszczególnych czynności...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel