gaz ziemny

Dostawy gazu według Prawa zamówień publicznych

Dostawy gazu według Prawa zamówień publicznych 2023

Coraz więcej pytań naszych Czytelników dotyczy nieudanych postępowań na dostawy gazu. Ich źródło tkwi głównie w bardzo dynamicznie rosnących cenach. Wobec tego niejednokrotnie przeprowadzony szacunek wartości zamówienia dezaktualizuje się jeszcze przed wszczęciem postępowania lub w jego trakcie. Problemem jest także brak ofert, ponieważ wykonawcy nie są w stanie przewidzieć, jak zachowa się rynek podczas realizacji długoterminowego kontraktu. W poniższym artykule przeczytasz m.in.: jak w praktyce oszacować zamówienie na dostawę gazu na 2023 rok i kiedy dostawy gazu wolno zamówić w trybie z wolnej ręki.

W tym artykule
  • Jeżeli zamawiający szacuje wartość zamówienia na dostawy gazu na 2023 rok, przy czym w tym roku obowiązują „preferencyjne” ustawowe stawki dla części odbiorców, to – co do zasady – zamawiający może uwzględnić przy szacowaniu stawki niższe dla tych punktów, które są objęte ochroną taryfową.
  • Szacując dostawę gazu, zamawiający powinien w pierwszej kolejności zastosować art. 35 ust. 1 ustawy Pzp. Jeżeli ta kwota okaże się mniejsza niż 130.000 zł, zamawiający może przeprowadzić procedurę wyboru  wykonawcy według wewnętrznego regulaminu udzielania zamówień (np. zapytanie ofertowe). Jeżeli kwota zamówienia okaże się równa co najmniej 130.000 zł, należy stosować ustawę Pzp.

Brak ofert w przetargu na dostawę gazu – co dalej?

Pytanie:

Prowadzimy postępowanie na dostawę gazu w trybie podstawowym. Co ma zrobić zamawiający, gdy w postępowaniu nie złożono żadnej oferty? Aby zapobiec przerwom w dostawie paliwa gazowego, zawarliśmy tymczasowe umowy (art. 30 ust. 4 ustawy Pzp). Kompleksowe umowy tymczasowe zawierane są w ramach sprzedaży z urzędu, by nie stracić dostępu do surowca. Sytuacja na rynku gazu jest trudna, firmy nie chcą składać ofert. Zamawiający chciał udzielić zamówienia firmie, z którą ma zawarte umowy tymczasowe, by unormować tą sytuację zgodnie z ustawą Pzp – w trybie zamówienia z wolnej ręki. Co możemy zrobić, jeżeli ta firma nie chce przystąpić do procedury, informując telefonicznie, że umów na innych warunkach niż te obecne nawet po negocjacjach nie zawrze. Czy zamawiający może zaprosić tę firmę do negocjacji, ustalić wówczas odpowiadające jej warunki, podpisać protokół, opisać w nim sytuację i ustalić że np. od 1 października 2022 r. umowy tymczasowe przechodzą na umowy roczne (zgodnie z warunkami określonymi w SWZ w postępowaniu bez ofert) a umowy tymczasowe pozostawić w istniejącym brzmieniu? Czy możemy sporządzić aneksy, nie zawierając nowych umów (co ewidentnie stanowi problem techniczny dla dostawcy)? Co w przypadku, gdy na przesłane zaproszenie wykonawca nie przystąpi do negocjacji?