Załóż konto testowe

Dostęp na 48h za darmo!

Wypróbuj bez ograniczeń
Poleć znajomemu

Czy organizacja telekonferencji to usługa społeczna?

Marta Mikulska-Nawacka

Autor: Marta Mikulska-Nawacka

Dodano: 16 września 2020
Pytanie:

Zamawiający przewidział w planie zamówień publicznych realizację zamówienia dotyczącego organizacji konferencji tj. usługi społecznej. Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem zmieniono formułę wydarzenia. Nadal jest to organizacja konferencji, tyle że w formie zdalnej, przy wykorzystaniu Internetu. Zaplanowano składowe zamówienia, tj. zapewnienie strony internetowej do rejestracji uczestników, zapewnienie prelegentów, nagranie video z konferencji, zapewnienie tłumaczenia, moderatora, panelu dyskusyjnego, materiałów do wysyłki i pomocy technicznej. Czy tego typu zamówienie nadal może być realizowane jako usługa społeczna?

Odpowiedź:

Wskazanych w pytaniu zamówień nie należy traktować jako usługi społecznej. Co prawda usługi te stanowią elementy składowe organizacji konferencji. Jednak biorąc pod uwagę  ich charakter i zakres w stosunku do całego zamówienia, nie stanowią one głównego przedmiotu przy organizacji przedsięwzięcia.

 

Ważne przy tym, że zamówienia te można podzielić (wyodrębnić), a zgodnie z art. 5d ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp zamawiający może udzielić osobnych zamówień, stosując przepisy właściwe ze względu na ich cechy.

Regulacje ustawy Pzp pozwalają na udzielenie danego zamówienia wraz z zamówieniami, do których stosuje się różne przepisy ustawy Pzp. Jednak w myśl 5e ust. 3 pkt 1 ustawy Pzp, uprawnienie takie istnieje wówczas, jeżeli nie jest możliwe określenie, którego rodzaju działalności zasadniczo dotyczy zamówienie. W takim przypadku do udzielenia całego zamówienia stosuje się przepisy ogólne.

Wobec powyższego, w mojej opinii, wskazanego w pytaniu zamówienia z uwzględnieniem jego elementów nie można uznać za usługę społeczną.

Odpowiedź udzielona:

16 września 2020 r.

Autor:

Marta Mikulska-Nawacka

doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Pzp przez jednostki zamawiające,

autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych

Marta Mikulska-Nawacka

Autor: Marta Mikulska-Nawacka

Doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez jednostki zamawiające. Autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych w wydawnictwie prawniczym.

Załóż konto testowe

Zyskaj dostęp do wszystkich treści na 48h za darmo!

48-godzinne testy portalu to:

48h

Dostępu za darmo
  • Brak opłat!
  • Dostęp do 5128 porad prawnych o Pzp i aktualnego słownika CPV!
  • Nawet 1500 ogłoszeń o nowych przetargach i zleceniach każdego dnia!
  • 25 szkoleń wideo nt. praktycznej strony zamówień publicznych!
> Wypróbuj bez ograniczeń przez 48h
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Obejrzyj webinarium

Zamówienia z wolnej ręki

Poznaj nowe przepisy Prawa zamówień publicznych

22 września (wtorek) godz. 10-11

Transmisja online

Zapisz sie już dziś >> 

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Porady

Czy w ramach wyjaśnień wykonawca może wskazać rok produkcji oferowanego urządzenia?

Pytanie: Zamawiający wymagał w siwz, aby wykonawca zaoferował urządzenia „wyprodukowane nie wcześniej niż w 2019 roku”. W formularzu ofertowym zamawiający zamieścił zapis „Oświadczam/my, że oferowany przedmiot zamówienia jest...

Czytaj więcej »
Centralny zamawiający w nowej ustawie Pzp

Pytanie: Czy na gruncie art. 44 nowej ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. poz. 2019) dopuszczalne jest prowadzenie przez centralnego zamawiającego wyłącznie pomocniczych działań zakupowych (bez...

Czytaj więcej »

Aktualności

Aktualność dokumentów w postępowaniu – zasady oceny
Zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy Pzp. Wybór ten poprzedza wiele czynności dokonywanych przez zamawiającego. Od momentu otwarcia ofert zamawiający realizuje swoje obowiązki ustawowe i ocenia skuteczność...
Jak sprawdzić doświadczenie osoby pełniącej funkcję inżyniera kontraktu?
Dni wolne nie przerywają ciągłości w nabywaniu doświadczenia w pełnieniu określonej funkcji przez osobę na danym kontrakcie. Przerwa w dniach 18 marca 2018 r. (niedziela) oraz 1 stycznia 2019 r. (Nowy Rok) nie może przesądzać o braku ciągłości w...
Kiedy doświadczenie wykonawcy może być wykazane za pomocą więcej niż jednej umowy?
W treści siwz zamawiający nie zawarł postanowienia, w którym zostałaby wykluczona możliwość powołania się na doświadczenie w realizacji robót budowlanych na podstawie więcej niż jednej umowy, których dopiero łączna wartość odpowiadałaby treści...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel