POMOCNICZE DZIAŁANIA ZAKUPOWE

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Działania polegające na zapewnieniu wsparcia w działaniach zakupowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 15 dyrektywy 2014/24/UE stosuje się je w szczególności w następujących formach:

1)      infrastruktury technicznej umożliwiającej instytucjom zamawiającym udzielenie zamówień publicznych lub zawarcie umów ramowych na roboty budowlane, dostawy lub usługi;

2)      doradztwa dotyczącego prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego;

3)      przygotowania postępowań o udzielenie zamówienia i zarządzania nimi w imieniu oraz na rzecz danej instytucji zamawiającej.

Analogicznie powyższą kwestię uregulował ustawodawca krajowy ustawą z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, zezwalając w art. 15 ust. 2, zamawiającemu na powierzenie pomocniczych działań zakupowych własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej oraz dokonanie czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia.

Rozróżnić jednak należy powierzenie prowadzenia pomocniczych działań zakupowych własnej jednostce od powierzenia ich osobie trzeciej, która działa jako pełnomocnik zamawiającego. W praktyce czynności wykonywane przez osoby trzecie najczęściej dotyczą czynności inwestora zastępczego lub przeprowadzania konkursów.

Zgodnie z orzecznictwem KIO (przykładowo: KIO/UZP 703/09 oraz KIO/UZP 709/09), jeśli zamawiający powierzył przeprowadzenie postępowania osobie trzeciej, to podmiot ten jest uprawniony do wykonania wszystkich czynności faktycznych i prawnych w trakcie trwania procedury, również do wykonania wszystkich czynności związanych z wniesieniem wadium przez wykonawców, w tym także do wykonania czynności zatrzymania wadium – osoba trzecia działa w imieniu i bezpośrednio na rzecz zamawiającego, a podjęte przez nią działania są wiążące dla zamawiającego i są traktowane jako działania samego zamawiającego.

Ze względu na zasadę pisemności postępowania przewidzianą w art. 9 ust. 1 Pzp pełnomocnictwa powinny być udzielane na piśmie i mieć charakter rodzajowy albo szczególny.

Podstawa prawna

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.Urz. UE L 94 z 28 marca 2014 r., str. 65 ze zm.) ─ art.2 pkt 15.

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. ─ Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 15 ust. 2–4.

Orzecznictwo: KIO/UZP 703/09; 709/09.

Autor:

Elżbieta Cierlica

Słowa kluczowe:
cena zakupu

Powiązane treści