KIEROWNIK ZAMAWIAJĄCEGO

Stan prawny na dzień: 20.02.2024

Kierownik zamawiającego to osoba lub organ, który zgodnie z obowiązującymi przepisami, statutem lub umową, jest uprawniony do zarządzania zamawiającym, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez zamawiającego.

Funkcja kierownika zamawiającego może być sprawowana albo jednoosobowo przez osobę fizyczną albo wieloosobowo przez organ. O tym, czy kierownikiem zamawiającego będzie określona poprzez sprawowaną funkcję lub zajmowane stanowisko osoba fizyczna czy organ wieloosobowy, decydują przepisy prawa powszechnie obowiązującego. W przypadku gdy prawo pozostawia regulowanie tej kwestii aktom wewnętrznym, przesądzające znaczenie będzie miał statut lub umowa.

Kierownik zamawiającego w gminie, powiecie, spółkach kapitałowych

Tytułem przykładu:

  • w gminie kierownikiem zamawiającego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Osoba ta jest organem wykonawczym gminy, kieruje bieżącymi sprawami gminy i reprezentuje ją na zewnątrz oraz składa jednoosobowo oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem;
  • w powiecie kierownikiem zamawiającego jest zarząd powiatu, który odpowiada za gospodarowanie mieniem powiatu. Oświadczenie woli w sprawach majątkowych w imieniu powiatu składają dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i osoba upoważniona przez zarząd;
  • w spółkach kapitałowych kierownikiem zamawiającego będzie zarząd jako prowadzący sprawy spółki i uprawniony na podstawie ustawy do reprezentacji spółki na zewnątrz. Zarząd spółki może być wieloosobowy lub jednoosobowy.

Funkcji kierownika zamawiającego nie będzie sprawował pełnomocnik ani prokurent, który jest umocowany zgodnie z pełnomocnictwem do działania w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy.

Powierzenie wykonywania czynności zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego innej osobie

Według ustawy Pzp kierownik jest odpowiedzialny za czynności związane z przygotowaniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i jego przeprowadzeniem.

Jednocześnie jednak kierownik zamawiającego może powierzyć wykonywanie zastrzeżonych dla niego czynności pracownikom zamawiającego. W takiej sytuacji, to osoby, na rzecz których dokonano powierzenia, odpowiadają za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia w zakresie powierzonych czynności. Powierzenie pracownikom zamawiającego czynności zastrzeżonych dla kierownika odbywa się w formie pisemnej i przyjmuje postać upoważnienia indywidualnie adresowanego dla danego pracownika z wymienieniem zakresu czynności do wykonania w konkretnym postępowaniu.

Komisja przetargowa – zespół pomocniczy kierownika zamawiającego w postępowaniu w sprawie zamówienia publicznego

Zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego jest komisja przetargowa. Na gruncie regulacji ustawowych, do zakresu obowiązków członków komisji przetargowej należy przedstawianie propozycji podjęcia określonych czynności w postępowaniu, w tym propozycji odrzucenia oferty wykonawcy czy sposobu rozstrzygnięcia postępowania, które kierownik może następnie zatwierdzić.

Kierownik zamawiającego natomiast propozycje te weryfikuje poprzez ich akceptację lub odrzucenie jako sprzeczne z ustawą. Kierownik zamawiającego nie jest związany decyzją komisji przetargowej i może ją zakwestionować.

Powołanie komisji przetargowej, uchwalenie regulaminu jej pracy przewidującego m.in. podział zadań i odpowiedzialności pomiędzy poszczególnych jej członków, nie stanowi zatem powierzenia wykonywania czynności zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego.

Oświadczenia o konflikcie interesów, oświadczenia o niekaralności

Kierownik zamawiającego ma obowiązek złożenia w postępowaniu w formie pisemnej dwóch oświadczeń, w tym:

  • jedno dotyczy konfliktu interesów, przy czym oświadczenie o istnieniu konfliktu interesów powinno być złożone niezwłocznie po powzięciu wiadomości o jego zaistnieniu, a oświadczenie o braku istnienia takiego konfliktu nie później niż przed zakończeniem postępowania o udzielenie zamówienia;
  • drugie zaś odnosi się do niekaralności za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia i jest składane przed przystąpieniem do wykonywania czynności, związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia.

W przypadku kierownika zamawiającego, będącego organem wieloosobowym, oświadczenia składają osoby fizyczne wchodzące w skład tego organu i czynią to we własnym imieniu. Tylko bowiem osoby fizyczne mogą de facto wykonywać czynności w postępowaniu i mieć wpływ na jego wynik. Organ wieloosobowy, jako byt prawny, takiego wpływu mieć nie może.

Odpowiedzialność kierownika zamawiającego – jednostki sektora finansów publicznych

Kierownik zamawiającego, kwalifikowanego jako jednostka sektora finansów publicznych lub jako niezaliczana do jednostek sektora finansów publicznych państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, ponosi indywidualną odpowiedzialność za działania i zaniechania podjęte w toku postępowania o udzielenie zamówienia na gruncie ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Skutkiem stwierdzenia naruszenia dyscypliny finansów publicznych, oraz ustalenia, że osobie będącej sprawcą naruszenia można przypisać winę, są kary:

  • upomnienia,
  • nagany,
  • kara pieniężna wysokości od 0,25 do trzykrotności wynagrodzenia osoby odpowiedzialnej za naruszenie dyscypliny finansów publicznych lub od 0,25 do pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
  • zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres od roku do 5 lat.

Zobacz także: KOMISJA PRZETARGOWA

Podstawa prawna

art. 7 pkt 7, art. 52, art. 56 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.),

art. 4, art. 31 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 289),

art. 26 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 40),

art. 32 ust. 2 pkt 3, art. 48 ust. 1 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1526),

art. 201 § 1 i 2, art. 368 § 1 i 2 z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1467).

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...
Słowa kluczowe:
kierownik zamawiającego