PODWYKONAWCA

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcy. Określa to art. 36a ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.

Uprawnienie to ograniczone jest pewnymi warunkami. Według art. 36a ust. 2 Pzp zamawiający może zastrzec obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych części zamówienia na roboty budowlane lub usługi ewentualnie prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją w ramach zamówienia na dostawy. Od 1 stycznia 2017 r. na podstawie art. 1 pkt 52 ustawy z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw obowiązuje też w art. 36a ust. 2a w następującym brzmieniu:

2a. Wykonawca, któremu udzielono zamówienia na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 12–14, którego przedmiotem jest świadczenie usług użyteczności publicznej lub roboty budowlane, jest obowiązany osobiście wykonać kluczowe części tych usług lub robót. (Dotyczy okoliczności udzielenia zamówienia z wolnej ręki.).

Artykuł 36b ust. 1 Pzp określa, że zamawiający zobowiązany jest żądać wskazania przez wykonawcę części zamówienia, których realizację zamierza on powierzyć podwykonawcom. Żądanie obejmuje też przekazanie nazw firm podwykonawczych, które wykonawca zamierza zaangażować. W ust. 1a następuje uszczegółowienie: w przypadku zamówień na roboty budowlane lub usługi, które mają być wykonane w miejscu podlegającym bezpośredniemu nadzorowi zamawiającego, zamawiający żąda, aby przed przystąpieniem do wykonania zamówienia wykonawca, o ile są już znane, podał nazwy albo imiona i nazwiska oraz dane kontaktowe podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w takie roboty budowlane lub usługi. Wykonawca zawiadamia też zamawiającego o wszelkich zmianach w tych danych, które następują w trakcie realizacji zamówienia i przekazuje informacje na temat ewentualnych nowych podwykonawców.

Ustęp 2 art. 36b Pzp obowiązuje w nowym brzmieniu od 14 grudnia 2016 r., co jest konsekwencją wdrożenia ustawy z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Zmiana wynika z przepisu art. 62 pkt 5 tej ustawy.

2. Jeżeli zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ust. 1, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu wykonawca jest obowiązany wykazać zamawiającemu, że proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby wykonawca powoływał się w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. (Artykuł 22a Pzp dotyczy polegania na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów.)

Wykonawca na żądanie zamawiającego – według art. 36b – przedstawia też oświadczenie, o którym mowa w art. 25a ust. 1 (dotyczy wstępnego potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu), bądź oświadczenia lub dokumenty potwierdzające brak podstaw wykluczenia wobec tego podwykonawcy – w sytuacji gdy powierzenie podwykonawcy wykonania części zamówienia na roboty budowlane lub usługi następuje w trakcie jego realizacji. Jeżeli zamawiający stwierdzi, że wobec któregoś podwykonawcy zachodzą podstawy wykluczenia, wykonawca obowiązany jest zastąpić tego podwykonawcę lub zrezygnować z powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcy.

Odpowiedzialność za należyte wykonanie zamówienia zawsze jednak spoczywa na wykonawcy i nie zwalnia go z niej powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom.

W art. 2 pkt 9b Pzp zawarto informację na temat umowy o podwykonawstwo. Jest to umowa zawarta w formie pisemnej, o charakterze odpłatnym, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowiące część zamówienia publicznego, zawarta między wybranym przez zamawiającego wykonawcą a innym podmiotem (podwykonawcą). W przypadku zamówień publicznych na roboty budowlane umowa taka jest zawierana także między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą lub między dalszymi podwykonawcami.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 36a, 36b, 36ba oraz art. 2 pkt 9b, art. 22a, art. 25a, art. 67 ust. 1.

Ustawa z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1020) ─ art. 1 pkt 52.

Ustawa z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz.U. poz. 1920) ─ art. 62 pkt 5.

Orzecznictwo: KIO 245/17; 258/11; 385/11; 416/11.

Autor:

Maria Olszewska-Kazanecka

Słowa kluczowe:
podwykonawstwo