PODMIOTY PRAWA PUBLICZNEGO

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Podmiot, który posiada wszystkie poniższe cechy:

a) został utworzony w konkretnym celu zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego;

b) posiada osobowość prawną oraz

c) jest finansowany w przeważającej części przez państwo, władze regionalne lub lokalne albo inne podmioty prawa publicznego bądź jego zarząd – podlega nadzorowi ze strony tych władz lub podmiotów; bądź ponad połowa członków jego organu administrującego, zarządzającego lub nadzorczego została wyznaczona przez państwo, władze regionalne lub lokalne, albo przez inne podmioty prawa publicznego.

Definicję tej treści zawiera dyrektywa 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. (klasyczna, Tytuł I, rozdział 1, art. 2 pkt 4 Definicje).

Kryteria wskazane w definicji unijnej odnoszą się wprost do podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy – Prawo zamówień publicznych, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 i 3.

Art. 3.1. Ustawę stosuje się do udzielania zamówień publicznych (…), przez:

1)    jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych;

3)    inne, niż określone w pkt 1, osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie oraz w pkt 1 i 2, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot:

a) finansują je w ponad 50% lub

b) posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub

c)  sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub

d) mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego

o ile osoba prawna nie działa w zwykłych warunkach rynkowych, jej celem nie jest wypracowanie zysku i nie ponosi strat wynikających z prowadzenia działalności.

Pojęcie podmiotu prawa publicznego funkcjonuje we wzorach ogłoszeń, które mają być zamieszczane w Biuletynie Zamówień Publicznych (rozporządzenie Ministra Rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych).

Podstawa prawna

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.Urz. UE L 94 z 28 marca 2014 r., str. 65, ze zm.) ─ art. 2 pkt 4.

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. ─ Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 3 ust. 1 pkt 1 i 3.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz.U. poz. 1127).

Autor:

Maria Olszewska-Kazanecka

Słowa kluczowe:
podmiot prawny

Powiązane treści