Poleć znajomemu

Czy wolno podejmować czynności w postępowaniu po złożeniu odwołania przez wykonawcę?

Krzysztof Hodt

Autor: Krzysztof Hodt

Dodano: 10 stycznia 2020
Pytanie:

W postępowaniu wpłynęły dwie oferty. W terminie związania ofertą zamawiający wybrał  ofertę wykonawcy A. Termin na wniesienie odwołania upływał 25 listopada 2019 r. W dniu 22 listopada 2019 r. mijał termin związania ofertą przedłużony już raz przez wykonawców w odpowiedzi na wniosek zamawiającego zgodny z art. 85 ust. 2 ustawy Pzp.

Wykonawca A w dniu upływu terminu związania ofertą oświadczył, że nie przedłuży tego terminu na kolejny okres. Wykonawca B przedłużył termin i w ostatnim dniu terminu na wniesienie odwołania odwołał się na wybór oferty wykonawcy A.

Jednocześnie wykonawca A złożył kolejne oświadczenie, że nie przystąpi do zawarcia umowy i że był gotowy do jej podpisania tylko do 22 listopada 2019 r.

Czy w zaistniałej sytuacji (uchylenie się wykonawcy A od zawarcia umowy), mając na uwadze, że wniesienie odwołania zawiesza bieg terminu związania ofertą, zamawiający może w okresie zawieszenia tego terminu dokonać czynności z art. 94 ust. 3 ustawy Pzp (wybrać z pozostałych ofert ofertę najkorzystniejszą bez przeprowadzania jej badania i oceny, tj. w tym przypadku ofertę wykonawcy B)? Czy musi czekać z tą czynnością na rozstrzygnięcie KIO?

Pozostało jeszcze 50 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CP

Zamów dostęp

Jeżeli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.

PayU »
9.00 zł netto (11.07 zł brutto)
SMS »
19.00 zł netto (23.37 zł brutto)
Mam już dostęp

Jeśli masz już konto w Portalu ZP

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Krzysztof Hodt

Autor: Krzysztof Hodt

specjalista ds zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem, aktualnie pracownik jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Bezpłatne webinarium!

Zamówienia do 30 000 euro w nowym Prawie zamówień publicznych

22 lipca (środa) godz. 10-11

Transmisja online

Zapisz się już dziś >> 

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Porady

Elektroniczne dokumenty urzędowe – zasady ich weryfikacji

Pytanie: Wykonawca wezwany do złożenia dokumentów zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy Pzp przekazał zamawiającemu za pośrednictwem platformy elektronicznej m.in. zaświadczenia z KRK, ZUS i US w formie pdf. Z treści tych dokumentów...

Czytaj więcej »
Czy w podprogowym zamówieniu na usługę społeczną wykonawca musi potwierdzić brak podstaw do wykluczenia?

Pytanie: Czy w postępowaniu prowadzonym na podstawie art. 138o wykonawcy mają obowiązek składać oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do grupy kapitałowej?

Czytaj więcej »

Aktualności

RODO w postępowaniach o zamówienia publiczne (cz. II)
Każdy zamawiający, udzielając zamówienia publicznego, musi przestrzegać zapisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady [UE] nr 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych...
Umowa w sprawie zamówienia nie może być kształtowana w sposób zupełnie dowolny – sprawdź ograniczenia
Strony przyszłej umowy w sprawie zamówienia publicznego tj. zamawiający i wykonawca dysponują – co do zasady – swobodą kształtowania treści umowy, niemniej jednak swoboda ta nie jest nieograniczona. Postanowienia umowy nie mogą naruszać istoty i...
Czy niepodpisanie szczegółowego formularza ofertowego można uzupełnić?
Jeżeli szczegółowy formularz ofertowy stanowi treść oferty, to jego niepodpisanie skutkuje odrzuceniem oferty. Jeżeli natomiast szczegółowy formularz ofertowy stanowi dokument, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, to może on zostać...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel