Zwiększ konkurencyjność zamówienia – zastosuj w umowie płatności częściowe

Stan prawny na dzień: 20.08.2018
3873951f15f472caedd5f79db5dadd9d78e725f0-medium

Urząd Zamówień Publicznych przypomina na swojej stronie WWW, że ustawa Pzp pozwala zamawiającym na stosowanie w umowach płatności częściowych dla wykonawców realizujących zamówienia. Stosując tę konstrukcję, masz szansę poszerzyć grono potencjalnych oferentów. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z tego uprawnienia.

Stosownie do art. 143a ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp zamawiający ma prawo ustanowić płatności częściowe w przypadku umów, których:

1)      przedmiotem są roboty budowlane,

2)      termin wykonywania przekracza 12 miesięcy.

W tym przypadku warunkiem zapłaty przez zamawiającego drugiej i następnych części należnego wynagrodzenia za odebrane roboty budowlane jest przedstawienie dowodów zapłaty wymagalnego wynagrodzenia podwykonawcom i dalszym podwykonawcom biorącym udział w realizacji odebranych robót budowlanych.

UZP podkreśla jednak, że mimo iż ustawa Pzp nie wspomina o płatnościach częściowych w innych umowach niż wyżej wskazane, to zamawiający ma prawo z nich skorzystać również w odniesieniu do zamówień:

  • na dostawy i usługi,
  • realizowanych przez okres krótszy niż 12 miesięcy.

De facto płatności częściowe wolno stosować w przypadku wszystkich umów o zamówienia publiczne.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując zapisy umowy dotyczące płatności częściowych? Pamiętaj o:

  • specyfice przedmiotu zamówienia i sposobie realizacji umowy,
  • warunkach oraz realiach rynkowych dotyczących obszaru związanego z realizacją zamówienia.

W razie problemów ze sformułowaniem zapisów umów w tym zakresie, UZP proponuje przykładowe wzorcowe postanowienia, publikując je na swojej stronie WWW.

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...