Zmiany w ustawie Pzp po nowelizacji ustawy o służbie więziennej

Stan prawny na dzień: 04.10.2022
Zmiany w ustawie Pzp po nowelizacji ustawy o służbie więziennej

W regulacjach ustawy Pzp dotyczących wyłączenia jej stosowania oraz warunków udziału w postępowaniu zaszły drobne zmiany. Wynikają one z nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej i niektórych innych ustaw.

Od 28 września br. obowiązuje ustawa z 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (poz. 1933). Modyfikuje ona m.in. art. 11 i art. 94 Prawa zamówień publicznych.

Zgodnie ze zmienionym brzmieniem art. 11 ust. 5 pkt 8 ustawy Pzp nie stosuje się do zamówień udzielanych przez Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego albo jednostki organizacyjne mu podległe lub przez niego nadzorowane przywięziennym zakładom pracy, prowadzonym jako przedsiębiorstwa państwowe albo instytucje gospodarki budżetowej, związanych z zatrudnianiem osób pozbawionych wolności, jeżeli zasadnicza część działalności przywięziennego zakładu pracy dotyczy wykonywania zadań powierzonych mu przez Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego lub jednostki organizacyjne mu podległe lub przez niego nadzorowane, realizowanych samodzielnie lub przy udziale podwykonawców, pod warunkiem że co najmniej część zamówienia jest realizowana przez osoby pozbawione wolności.

Nowelizacja:

  • doprecyzowała, że zamówienie może być realizowane samodzielnie przez przywięzienne zakłady pracy lub przez podwykonawców,
  • wprowadziła warunek, iż co najmniej część zamówienia realizują osoby pozbawione wolności.

Art. 94 ustawy Pzp stanowi, że zamawiający może zastrzec w ogłoszeniu o zamówieniu, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy mający status zakładu pracy chronionej, spółdzielnie socjalne oraz inni wykonawcy, których głównym celem lub głównym celem działalności ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, jest społeczna i zawodowa integracja osób społecznie marginalizowanych. Wśród tych osób przepis wymienia m.in. osoby pozbawione wolności lub zwalniane z zakładów karnych.

Po zmianach wprowadzonych do ustawy Pzp 28 września br. dodano w art. 94 ust. 1a. Stanowi on, iż w przypadku udzielenia zamówienia przywięziennemu zakładowi pracy, zakładowi pracy chronionej, spółdzielni socjalnej lub innemu wykonawcy, o którym mowa w ust. 1 [art. 94 – przyp. red.], wartość procentowego wskaźnika, o którym mowa w ust. 1, ustala się w odniesieniu do ogólnego zatrudnienia w tym podmiocie osób społecznie marginalizowanych.

Aktualna wersja Prawa zamówień publicznych dostępna jak zawsze na naszym portalu: ustawa z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r., poz. 1710).

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...