Wszystkie wymagania zamawiającego muszą być odzwierciedlone w siwz

Stan prawny na dzień: 24.03.2020
Wszystkie wymagania zamawiającego muszą być odzwierciedlone w siwz

Zmuszanie wykonawców do spełnienia wymogu niewyrażonego jednoznacznie w siwz jest sprzeczne z zasadą przejrzystości wynikającą z art. 7 ust. 1 ustawy Pzp. Jak słusznie wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 10 maja 2012 r., C-368/10 (Komisja Europejska przeciwko Królestwu Niderlandów), koncepcja przejrzystości oznacza, że wszystkie warunki i zasady postępowania przetargowego powinny być zapisane w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji. Muszą być one jasne, precyzyjne i jednoznaczne. Wszyscy rozsądnie poinformowani i wykazujący zwykłą staranność oferenci powinni móc zrozumieć ich dokładny zakres i dokonywać ich wykładni w taki sam sposób. Wymogi te muszą także umożliwiać instytucji zamawiającej faktyczne sprawdzenie, czy oferty odpowiadają kryteriom, którym podlega dany przetarg (zob. również wyrok z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie C-496/99) − wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 16 stycznia 2020 r., sygn. akt KIO 2660/19.

W konsekwencji skład orzekający wziął pod uwagę, że wykonawca złożył próbki mebli, których blaty były wykonane z płyty o kolorze, który przez samego producenta jest określany mianem antracytowego. Kolor ten mieścił się w zakresie tonacji między szarością a czernią. Izba uznała, że oferta nie podlegała odrzuceniu z powodu niewykazania spełnienia przez złożone próbki zaoferowanego w ofercie antracytowego koloru blatów mebli. Za bezzasadne uznano twierdzenia zamawiającego, że kolor próbek mebli złożonych przez wykonawcę nie odpowiada kolorom wyposażenia budynku.

Zamawiający powinien bowiem wyraźnie wskazać, że oczekiwał ścisłego dostosowania koloru antracytowego do tonacji wyposażenia jego pomieszczeń i określić to jako obowiązek wykonawcy. Ewentualnie mógł zobowiązać wykonawcę do dokonania wizji lokalnej. Zamawiający miał także prawo wprowadzić do siwz kryterium oceny ofert, w którym zapewniłby sobie prawo do badania stopnia zgodności zaoferowanego koloru próbek blatów mebli z tonacją wyposażenia jego pomieszczeń. Skoro tego nie uczynił, wykonawcy mieli swobodę, aby dostarczyć mu próbki mebli z płyt w kolorze antracytowym, których tonacja mogła się nieco różnić we wzornikach poszczególnych producentów blatów.

O tym, jak poprawnie sporządzać dokumentację postępowania, przeczytasz także tutaj:

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...