Uważaj na niesprawdzone informacje, które podajesz zamawiającemu w ofercie

Stan prawny na dzień: 24.05.2021
Kiedy zamawiający wykluczy wykonawcę z powodu nieprawdziwych informacji podanych w postępowaniu

Artykuł 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy z 11 wrześnie 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. poz. 2019 ze zm.) stanowi, że z postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający może wykluczyć wykonawcę, który:

  • w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa wprowadził zamawiającego w błąd przy przedstawianiu informacji, że nie podlega wykluczeniu, spełnia warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji, co mogło mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia, lub który zataił te informacje lub nie jest w stanie przedstawić wymaganych podmiotowych środków dowodowych;
  • w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa przedstawił informacje wprowadzające w błąd, co mogło mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Jeżeli zamawiający przewiduje wykluczenie wykonawcy na ww. podstawie, to  wskazuje podstawy wykluczenia w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia.

Trzeba przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 111 ustawy Pzp wykluczenie wykonawcy następuje w przypadku, o którym mowa powyżej tj. w:

  • art. 109 ust. 1 pkt 8 – na okres 2 lat od zaistnienia zdarzenia będącego podstawą wykluczenia,
  • art. 109 ust. 1 pkt 10 – na okres roku od zaistnienia zdarzenia będącego podstawą wykluczenia.

O tym, jak interpretować przepisy ustawy Pzp dotyczące wskazanej przesłanki wykluczenia, Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygała w wyroku z 24 lutego 2021 r. (sygn. akt KIO 319/21). Jego omówienie publikujemy w dziale Omówienia orzeczeń w artykule pt. Kiedy zamawiający wykluczy wykonawcę z powodu nieprawdziwych informacji podanych w postępowaniu?”.

Autor:

Redakcja