Poleć znajomemu

Siwz powinna określać, jaką rolę pełnią kosztorysy, gdy wynagrodzenie ma charakter ryczałtu

Agata Hryc-Ląd

Autor: Agata Hryc-Ląd

Dodano:
6503c2bdd6b76e15346dd00ce664c711c5caee0e-medium

Zamawiający musi wyraźnie wskazać w dokumentach zamówienia, że wynagrodzenie ma charakter ryczałtowy, a przedmiary stanowią jedynie element pomocniczy w kalkulacji ceny. Sam sposób przyjętego rozliczenia wynagrodzenia nie ma nic wspólnego z kalkulacją ceny oferty. Jeżeli zamawiający wskazał, że miała być ona dokonana na podstawie przedmiarów, to do oceny tej sytuacji nie jest wystarczające dodatkowe wyjaśnienie zamawiającego, że wykonawcy nie kwestionowali ryczałtowości ceny i przedmiary były elementem pomocniczym do wyliczenia ceny ofertowej (uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 3 lipca 2017 r., sygn. akt KIO/KD 24/17).

Pozostało jeszcze 84 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CP

Zamów dostęp

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Mam już dostęp

Jeśli masz już konto w Portalu ZP

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła
Agata Hryc-Ląd

Autor: Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkole
Słowa kluczowe:
kosztoryssiwz
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Zapraszamy na webinarium!

 Umowa o zamówienie - elementy gwarantujące bezpieczną współpracę zamawiającego z wykonawcą   

21 listopada (wtorek), godz. 11 

transmisja live

Zarezerwuj miejsce 

Porady

Wspólne zakupy artykułów biurowych kilku jednostek zamawiających – poznaj zasady szacowania

Pytanie: Na 2018 rok planujemy wspólne zamówienia artykułów biurowych i papierniczych dla kilku obsługiwanych jednostek. Czy szacowania wartości zakupów dokonuje każdy z zamawiających odrębnie dla swojej części czy może jako...

Czytaj więcej »
Budowa i rozbudowa sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej – sprawdź, jak poprawnie oszacować zamówienia

Pytanie: Zamawiający zamierza udzielić zamówienia na rozbudowę systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie gminy. W gminie istnieje już system wodociągowy i kanalizacyjny. System wodociągowy jest połączony. System kanalizacyjny...

Czytaj więcej »

Aktualności

Skarb Państwa nie jest zamawiającym w rozumieniu ustawy Pzp
W zamówieniach typu „in-house” Skarb Państwa nie może być uznany za zamawiającego sprawującego kontrolę, na rzecz którego dany podmiot wykonuje zadania powierzone. Nie jest uzasadnione twierdzenie, że wykładnia systemowa art. 67 ust. 1 pkt 12...
Wykonawca polegający na zasobach podmiotów trzecich musi następnie faktycznie zaangażować te podmioty w realizację umowy
Jak wynika z regulacji art. 22a ust. 4 ustawy Pzp w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, wykonawcy mogą polegać na zdolnościach innych podmiotów, jeśli zrealizują one roboty budowlane...
Rażąco niska cena – zobacz, jakie problemy możesz napotkać, oceniając wysokość wynagrodzenia i rozwiąż je z naszym ekspertem
Ustawa Pzp zobowiązuje zamawiającego do wszczęcia procedury wyjaśniającej wysokość zaoferowanej ceny w dwóch konkretnych przypadkach. W artykule piszemy m.in. o tym, jak dokonać potrzebnych wyliczeń, aby prawidłowo ustalić, kiedy oferta...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel