Referencje nie muszą „chwalić” wykonawcy, wystarczy, że nie zawierają negatywnych sformułowań

Stan prawny na dzień: 05.11.2019
referencje nie muszą chwalić

To, że dany dokument potwierdza należyte wykonanie zamówienia, może wynikać z samego faktu wystawienia takiego dokumentu skierowanego do wykonawcy oraz tego, że nie zawiera jakichkolwiek zastrzeżeń (negatywnych sformułowań) względem wykonanych prac (wyrok KIO z 16 lipca 2019 r.; sygn. akt KIO 1274/19).

W złożonych przez przystępującego dokumentach nie znalazły się „elementy ocenne” – tj.  brak w nich sformułowania „wykonywane prawidłowo” czy znaczeniowo tożsamych. Skład orzekający Izby wskazał, że brak takich sformułowań nie dyskwalifikuje dokumentu jako potwierdzającego należyte wykonanie dostawy lub usługi.

Potwierdzenie przez odbiorcę, że używa danego rozwiązania wprowadzonego przez wykonawcę w ramach zrealizowanego zamówienia stanowi dowód wykonania tego zamówienia. Fakt, że potwierdzenie to nie zawiera zastrzeżeń, pozwala uznać, iż zamówienie zostało zrealizowane zgodnie z wymaganiami zamawiającego, a tym samym należycie.

Źródło:

www.uzp.gov.pl, Informator UZP nr 3/2019

Więcej na temat referencji przeczytasz w dziale Ocena ofert/Dokumenty od wykonawców.

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...