Przetarg nieograniczony coraz popularniejszy

Stan prawny na dzień: 14.01.2013

Najczęściej stosowanym trybem, bo aż w prawie 84% postępowań, był przetarg nieograniczony. Wybór trybu konkurencyjnego w takim stopniu świadczy o szerszym dostępie polskich przedsiębiorców do przetargów. Tak wynika z danych przedstawionych przez Urząd Zamówień Publicznych.

Od 2007 roku sukcesywnie rośnie odsetek postępowań, w których zastosowano tryby konkurencyjne. Zalicza się do nich m.in. przetarg nieograniczony, który w 2012 r. zastosowano w 83,89% postępowań (dla porównania tylko 63,79% w 2007 r.). Z kolei zmalał odsetek postępowań udzielanych w trybach ograniczających konkurencyjność. Zapytanie o cenę zastosowano jedynie w 2,19% postępowań (5,87% w 2007 r.), a zamówienie z wolnej ręki w 11,69% (28,27% w 2007 r.). Na uwagę zasługuje też dalszy niski stopień wykorzystywania przez zamawiających trybów negocjacji z ogłoszeniem (0,28% postępowań) oraz dialogu konkurencyjnego (0,035%).

Jak podkreśla Urząd Zamówień Publicznych jednym ze wskaźników, który może służyć ocenie otwartości rynku zamówień publicznych na konkurencję jest częstotliwość stosowania przez zamawiających trybów zapewniających niedyskryminacyjny dostęp przedsiębiorców do zamówień publicznych (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, licytacja elektroniczna) oraz trybów, w których otwartość zostaje ograniczona (negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę).

Źródło: Urząd Zamówień Publicznych

Autor:

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl