„Pożyczając” komuś zasoby ekonomiczne, trzeba zadbać o faktyczne i realne ich przekazanie

Stan prawny na dzień: 10.08.2020
„Pożyczając” komuś zasoby ekonomiczne, trzeba zadbać o faktyczne i realne ich przekazanie

Potencjał ekonomiczny jest zasobem, który najtrudniej udostępnić. Wskaźniki takie jak wielkość obrotów, zysków czy płynność finansowa są bowiem ściśle związane z kondycją ekonomiczną danego podmiotu. Brak jest zatem możliwości przeniesienia ich „wprost” na innego wykonawcę. Jak zatem udowodnić zamawiającemu, że potencjał ekonomiczny zostanie faktycznie i sposób rzeczywisty przekazany przez podmiot trzeci wykonawcy?

Z orzecznictwa KIO wynika, że o realności udostępnienia zasobów ekonomicznych można mówić w sytuacji, gdy:

  • istnieją ścisłe powiązania kapitałowe pomiędzy podmiotem udostępniającym zasoby a wykonawcą lub
  • podmiot trzeci weźmie udział w realizacji zamówienia, najlepiej w charakterze podwykonawcy.

O realnym lub nierealnym udostępnieniu zasobów będzie decydowała treść zobowiązania przedstawionego przez wykonawcę wraz z ofertą. To m.in. na jego podstawie zamawiający będzie decydował, czy wykonawca wykazał spełnianie warunku w zakresie zdolności ekonomicznej.

O szczegółach dotyczących udostępniania zasobów ekonomicznych piszemy także w dziale Top tematy w artykule Użyczanie zasobów ekonomicznych – jak w praktyce powinno przebiegać? 

Autor:

Krzysztof Hodt,

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie główny specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce, członek OSKZP

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce