Od dziś tylko elektroniczna komunikacja w postępowaniach unijnych

Stan prawny na dzień: 18.10.2018
5eabe43beec8c043ebd72f3e46dbe839de2c9676-medium

Począwszy od 18 października br. w postępowaniach równych progom unijnym lub od nich wyższych zamawiający i wykonawcy mogą komunikować się tylko drogą elektroniczną. Oferty, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz wszelkie dokumenty składane przez uczestników postępowań powinny być opatrzone bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Komunikacja elektroniczna od 18 października br. miała dotyczyć wszystkich postępowań zamówieniowych. Jednak termin jej wdrożenia dla zamówień poniżej progów unijnych przesunięto na 1 stycznia 2020 r.

Aktualnie zatem tylko duże procedury będą prowadzone przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. W tym celu UZP uruchomiła miniPortal, który w połączeniu z ePUAP posłuży wykonawcom do składania ofert i wniosków w formie elektronicznej oraz umożliwi elektroniczną wymianę informacji w postępowaniach. Każdy wykonawca powinien zadbać o podpis elektroniczny. Koszt jego uzyskania to kwota rzędu ok. 200–350 zł, w zależności od czasu ważności. 

Przypominam, że na łamach naszego portalu już wielokrotnie poruszaliśmy temat elektronizacji zamówień publicznych. Poniżej zamieszczamy linki do najważniejszych artykułów.

Twojej uwadze polecam także dzisiejszy Temat tygodnia 9 ważnych pytań o elektronizację zamówień publicznych – wskazówki praktyków.

Pamiętaj, że jeśli masz pytanie w tym obszarze, możesz skorzystać z bezpłatnej usługi odpowiedzi na pytania, jaka przysługuje naszym subskrybentom.

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...