Jaką datę powinno mieć uzupełniane w postępowaniu pełnomocnictwo?

Stan prawny na dzień: 23.10.2019
data pełnomocnictwa

Prawidłowe pełnomocnictwo przedłożone na wezwanie zamawiającego powinno potwierdzać umocowanie do dokonania danej czynności na dzień jej dokonania. Możliwe jest więc przedłożenie pełnomocnictwa z datą adekwatną do daty dokonania czynności, a także z datą późniejszą, jeżeli z treści pełnomocnictwa wynika, iż pełnomocnik był umocowany do danej czynności w chwili jej dokonania np. w chwili złożenia oferty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 sierpnia 2019 r., sygn. akt  KIO 1443/19).

W przypadku, gdy pełnomocnik dokonywał czynności w postępowaniu na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, wykonawca może je uzupełnić w formie elektronicznej. Z jego treści musi jednak wynikać, że na dzień dokonywania czynności pełnomocnik był już do tego upoważniony. Wykonawca może również złożyć na wezwanie zamawiającego kopię pisemnego pełnomocnictwa, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego notariusza.

Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jest ona nieważna na podstawie odrębnych przepisów. Złożenie oferty jest kwalifikowane jako jednostronna czynność prawna. Stosownie zaś do art. 104 zdanie pierwsze Kodeksu cywilnego jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Niewykazanie działania w imieniu wykonawcy jest równoznaczne z działaniem bez umocowania, a zatem zamawiający zasadnie uznał ofertę za nieważną i ją odrzucił.

Polecam Twojej uwadze artykuł dotyczący oceny pełnomocnictwa w postępowaniu Czy papierowe pełnomocnictwo zeskanowane i podpisane elektronicznie można uznać za oryginalny dokument?

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...