Czy zamawiający może wykluczyć wykonawcę z przetargu, tylko dlatego że ten zaangażował się w kilka różnych inwestycji?

Stan prawny na dzień: 13.08.2021
Czy zamawiający może wykluczyć wykonawcę z przetargu, tylko dlatego że ten zaangażował się w kilka różnych inwestycji?

Niewielu wykonawców zdaje sobie sprawę z tego, że ustawa Pzp przewiduje przesłankę wykluczenia ich z postępowania z uwagi na fakt, że podpisali zbyt wiele kontraktów. Jest to duże uproszczenie tej regulacji, ale w praktyce właśnie do tego się sprowadza. W jednym z ostatnich wyroków Krajowa Izba Odwoławcza oceniała sytuację, w której zamawiający wykluczył wykonawcę, gdyż obawiał się, że nie starczy mu zasobów technicznych i personelu, ale realizować jego umowę. Szczegóły poniżej.

W nowej ustawie Pzp omawianą podstawę wykluczenia zawiera art. 116 ustawy Pzp. Zgodnie z jego brzmieniem w odniesieniu do zdolności technicznej lub zawodowej zamawiający może określić warunki dotyczące niezbędnego wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, doświadczenia, potencjału technicznego wykonawcy lub osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia, umożliwiające realizację zamówienia na odpowiednim poziomie jakości.

W szczególności zamawiający może wymagać, aby wykonawcy spełniali wymagania odpowiednich norm zarządzania jakością, w tym w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych, oraz systemów lub norm zarządzania środowiskowego, które
zamawiający wskaże w ogłoszeniu o zamówieniu lub w dokumentach zamówienia.

Jednocześnie jednak, zamawiający, oceniając zdolność techniczną lub zawodową, może uznać, że wykonawca nie posiada wymaganych zdolności, jeżeli ma on sprzeczne interesy, w szczególności zaangażował swoje zasoby techniczne czy zawodowe w inne przedsięwzięcia gospodarcze. Zamawiający wyklucza oferenta, wówczas gdy ta sytuacja może negatywnie wpłynąć na realizację jego zamówienia. Co ważne – wykluczenia może dokonać na każdym etapie prowadzonej procedury.

W poprzedniej ustawie Pzp z 29 stycznia 2004 r. przesłankę regulował art. 22d ust. 2, który w swej istocie nie uległ znaczącym w praktyce zmianom. Stąd wyrok KIO wydany w tej materii zgodnie z poprzednim brzmieniem przepisów pozostaje nadal aktualny (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 września 2020 r., sygn. akt KIO 2140/20).

Sprawdź, kiedy narażasz się na wykluczenie z prowadzonej procedury i dowiedz się, jak się bronić w razie zarzutów zamawiającego – Czy zaangażowanie wykonawcy w inne przedsięwzięcia może stanowić realną podstawę wykluczenia?

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...