Czy zamawiający może ograniczyć komunikację z wykonawcami tylko do platformy zakupowej, eliminując inne formy np. pocztę elektroniczną?

Stan prawny na dzień: 30.08.2021
Czy zamawiający może ograniczyć komunikację z wykonawcami

Zamawiający jest upoważniony wskazać jedną, właściwą ścieżkę komunikacji elektronicznej w postępowaniu. Jeżeli tak się stanie, nie będzie wówczas zobligowany sprawdzać, czy wbrew jego zaleceniom, wykonawca nie skorzystał z innej (np. z poczty e-mail).

O tym, jakie środki komunikacji elektronicznej trzeba przyjąć jako właściwe w danym postępowaniu, stanowi art. 67 ustawy Pzp. Zgodnie z ust. 1 przywołanej regulacji, zamawiający zamieszcza w ogłoszeniu wszczynającym postępowanie o udzielenie zamówienia lub konkurs lub w dokumencie zamówienia wszczynającym postępowanie o udzielenie zamówienia informacje o środkach komunikacji elektronicznej, przy użyciu których będzie komunikował się z wykonawcami lub uczestnikami konkursu. Uwzględnia tam również informacje o wymaganiach technicznych i organizacyjnych sporządzania, wysyłania i odbierania korespondencji elektronicznej.

Zamawiający jest uprawniony do tego, by wskazać jedną, właściwą i ogólnodostępną ścieżkę komunikacji w postępowaniu. Warto o takim fakcie poinformować jednak w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości.

 

Rozumiem, że pewną wątpliwość może budzić fakt konieczności podania w treści SWZ m.in. adresu poczty elektronicznej zamawiającego. Nie wiadomo, jakie intencje miał ustawodawca, wskazując informację w tym zakresie jako niezbędną, niezależnie od wybranego sposobu komunikacji. Dla pełnej przejrzystości sugeruję zamieszczenie pod adresem e-mail adnotacji, że nie jest to właściwa ścieżka komunikacji.

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...