Aby wykazać niezgodność oferty z siwz, trzeba odnieść się do konkretnych fragmentów siwz i oferty

Stan prawny na dzień: 11.12.2019
trzeba odnieść się do konkretnych fragmentów siwz i oferty

Aby wypełniła się przesłanka z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp powodująca konieczność odrzucenia oferty nieodpowiadającej treści siwz, musi dojść do niezgodności w sferze merytorycznego zobowiązania określonego w siwz z tym, co w swojej ofercie zaoferował wykonawca. Zamawiający ma obowiązek precyzyjnie wykazać tę niezgodność (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 3 września 2019 r., sygn. akt 1604/19).

Jako reprezentatywne w tym zakresie KIO przywołała stanowisko Sądu Okręgowego w Łodzi wyrażone w wyroku z 22 maja 2017 r. (sygn. akt III Ca 452/17): „Zarówno treść SIWZ, jak i treść oferty stanowią merytoryczne postanowienia oświadczeń woli odpowiednio: zamawiającego, który w szczególności przez opis przedmiotu zamówienia precyzuje, jakiego świadczenia oczekuje po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego, oraz wykonawcy, który zobowiązuje się do wykonania tego świadczenia w razie wyboru złożonej przez niego oferty jako najkorzystniejszej.

Wobec tego − co do zasady − porównanie zaoferowanego przez wykonawcę świadczenia z opisem przedmiotu zamówienia, sposobem i terminem jego realizacji wymaganymi przez zamawiającego, przesądza o tym, czy treść złożonej oferty odpowiada treści SIWZ − jest z nią zgodna”.

Ponadto, przywołano wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach z 13 lutego 2017 r. (sygn. akt IX Ga 3/17): „(…) przypadek opisany w art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp zachodzi wówczas, gdy pomiędzy treścią oferty i treścią SIWZ występuje istotny dysonans uzasadniający twierdzenie, że w wykonawca zaoferował świadczenie inne, niż opisane w SIWZ, co stwarza zagrożenie, że wykonawca będzie wykonywał zamówienie niezgodnie z oczekiwaniami zamawiającego”.

W konsekwencji powyższego, skład orzekający wskazał, iż zastosowanie sankcji w postaci odrzucenia oferty, na kanwie 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, wymaga jednoznacznego wykazania na czym polega niezgodność oferty z siwz. To z kolei warto określić poprzez konfrontację oferty z wyraźnie określonymi i ustalonymi fragmentami siwz dotyczącymi kwantyfikowalnych właściwości przedmiotu zamówienia.

Więcej na temat podstaw odrzucenia ofert przeczytasz m.in. w artykułach:

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...