Tajemnica przedsiębiorstwa w zamówieniach publicznych

Stan prawny na dzień: 31.01.2022

Wykonawca ma prawo, aby chronić w przetargu informacje o szczególnym dla niego znaczeniu. Tylko wówczas jednak gdy znaczenie to przekłada się na konkretną wartość gospodarczą, wykonawca może utajnić dane jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Z naszego szkolenia dowiesz się m.in., kiedy informacja spełnia niezbędne przesłanki, aby być utajnioną, które informacje i dokumenty mogą zostać zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa i z jakimi wyjątkami a które, na gruncie Pzp, nie podlegają zastrzeżeniu. Usłyszysz też, czy możliwe jest zastrzeganie całych dokumentów oraz czy wolno zastrzec jako tajemnicę przedsiębiorstwa uzasadnienie dla tego zastrzeżenia. To tylko niewielka część wartościowych porad, jakie zyskasz podczas szkolenia. Zachęcam do przesłuchania całości.

Czym jest i czemu służy tajemnica przedsiębiorstwa?

 

W tej części uczestnik pozna teorię związaną z naczelną zasadą jawności zamówień publicznych, która wywodzi się z Konstytucji RP i zasady jawności życia publicznego. Omówione zostaną podstawy teoretyczne zastrzegania tajemnicy przedsiębiorstwa oraz przypadki, w których zasada jawności doznaje ograniczenia na gruncie ustawy Pzp, ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i Konstytucji RP. Uczestnik webinaru pozna najważniejsze przepisy Pzp związane z tematyką tajemnicy przedsiębiorstwa oraz poglądy orzecznictwa, które wskazują, jak właściwie interpretować zasady dotyczące ograniczenia jawności w związku z tajemnicą przedsiębiorstwa.

Konspekt:

Po obejrzeniu nagrania będziesz wiedział:

  • czym jest i czemu służy tajemnica przedsiębiorstwa,
  • jak ją rozpoznawać,
  • jak interpretować definicję tajemnicy przedsiębiorstwa.

Jakie dokumenty mogą, a które nie mogą podlegać zastrzeżeniu?

W tej części uczestnik pozna przepisy wskazujące na zakres danych, który może podlegać zastrzeżeniu oraz taki, którego wykonawcy nie mogą zastrzec jako tajemnicy przedsiębiorstwa. Omówione zostaną podstawy teoretyczne i praktyczne zastrzegania jawności dokumentów. Zostaną wskazane przykłady dokumentów i informacji, które wykonawcy mogą utajnić. Każdy przykład zostanie poparty wyrokami sądów i Krajowej Izby Odwoławczej.

Konspekt:

Po obejrzeniu nagrania będziesz wiedział:

  • które informacje i dokumenty mogą zostać zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa i z jakimi wyjątkami a które, na gruncie Pzp, nie podlegają zastrzeżeniu,
  • czy możliwe jest zastrzeganie całych dokumentów,
  • czy można zastrzec jako tajemnicę przedsiębiorstwa również uzasadnienie dla tego zastrzeżenia.

Jak skutecznie zastrzegać tajemnicę przedsiębiorstwa?

W tej części uczestnik pozna zasady związane z zastrzeganiem tajemnicy przedsiębiorstwa, podstawy teoretyczne i poglądy doktryny i orzecznictwa. Dowie się również, w jakim momencie należy przekazać zamawiającemu informację o zastrzeżonych dokumentach, a w przypadku związanym z elektronizacją zamówień publicznych, jak skutecznie przekazać zastrzeżone dokumenty i informacje. Uczestnik usłyszy również, czym jest wykazanie zasadności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa i czy konieczne dla ważności takiego zastrzeżenia jest przedstawienie dowodów na poparcie argumentów wykonawcy. W tej części przedstawiamy także przykłady właściwych i niewłaściwych uzasadnień zastrzeżenia.

Konspekt:

Po obejrzeniu nagrania będziesz wiedział:

  • jak powinno wyglądać właściwe uzasadnienie dla zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa,
  • kiedy i w jakim momencie przekazać zastrzeżone dokumenty i uzasadnienie dla zastrzeżenia,
  • w jaki sposób przygotować dokumenty, aby skutecznie złożyć je na platformie zamawiającego.

Na co zwracać uwagę, badając zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa?

W tej części uczestnik pozna reguły, które rządzą badaniem tajemnicy przedsiębiorstwa. Dowie się, czy ta czynność zamawiającego mieści się w pojęciu badania i oceny ofert i czy przysługuje na nią odwołanie. Uczestnik usłyszy, kiedy można uznać, że dana informacja ma  walor tajemnicy przedsiębiorstwa, a także jak istotne jest wykazanie wartości gospodarczej danej informacji, aby można ją zakwalifikować jako tajemnicę. Omówione zostanie również, czy wartość gospodarcza powinna zostać skwantyfikowana w wartości pieniężnej.

Uczestnik dowie się ponadto, czy zamawiający ma prawo wezwać do uzupełnienia lub wyjaśnienia zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Usłyszy, jakiego rodzaju zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa będzie nieskuteczne, a także jakie czynności powinien podjąć zamawiający, gdy stwierdzi, że dana informacja nie stanowi tajemnicy przedsiębiorstwa i nie została skutecznie zastrzeżona. 

Konspekt:

Po obejrzeniu nagrania będziesz wiedział:

  • jak badać tajemnicę przedsiębiorstwa,
  • kiedy uznać, że dana informacja nie została skutecznie zastrzeżona i jakie czynności podjąć po takiej negatywnej weryfikacji,
  • w jakim momencie należy korzystać ze środków ochrony prawnej na bierność zamawiającego oraz na odtajnienie,
  • kiedy zamawiający powinien odtajnić dokumenty, które zweryfikował negatywnie jako niemające waloru tajemnicy przedsiębiorstwa.
Agata Smerd

Agata Smerd

specjalistka w zakresie zamówień publicznych, autorka licznych publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, zawodowo związana z zamówieniami publicznymi od 2003 roku, przez wiele lat Naczelnik Wydziału Zamówień...