Marta Mikulska-Nawacka

Marta Mikulska-Nawacka

Doświadczony praktyk zamówień publicznych, autorka porad i komentarzy
556 artykułów na stronie
Doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez jednostki zamawiające. Autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych w wydawnictwie prawniczym

Artykuły eksperta

Zastosowanie kryterium środowiskowego nie jest możliwe w przypadku zamówień priorytetowych

Pytanie: Miasto Bielsk Podlaski ogłosiło przetarg o wartości szacunkowej powyżej progów unijnych pn. „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli zamieszkałych nieruchomości na terenie miasta Bielsk Podlaski na lata 2016-2017”. W siwz dokonano następujących zapisów dotyczących kryteriów oceny ofert: "1.Zamawiający przy wyborze najkorzystniejszej oferty będzie się kierował następującymi kryteriami: a) cena (C) – znaczenie 98% liczone wg następującego wzoru Cmin C = -------- x 100pkt. x 98%, gdzie Co C – liczba punktów badanej oferty w kryterium cena Cmin – najniższa cena brutto za wykonanie całości zamówienia spośród ważnych ofert Co – cena brutto badanej oferty za wykonanie całości zamówienia spośród ważnych ofert Za kryterium cena (C) Wykonawca może uzyskać maksymalnie 98 punktów. b) aspekt środowiskowy (S) – znaczenie 2%, tj. emisja spalin do środowiska przez pojazdy przewidziane do realizacji usługi objętej niniejszym zamówieniem, Wykonawca zobowiązany jest w załączniku Nr 1 Formularz ofertowy do SIWZ określić ilość (od 0szt. do 2szt.) posiadanych pojazdów z emisją spalin EURO 5 wśród pojazdów wymaganych w rozdz. VIII ust.1 pkt.1.3 lit. a). Punktowa ocena (S) dokonana będzie wg następujących zasad: - za 2 pojazdy zadeklarowane przez Wykonawcę z emisją spalin EURO 5 lub powyżej – 2 punkty, - za 1 pojazd zadeklarowany przez Wykonawcę z emisją spalin EURO 5 lub powyżej – 1 punkt, - za 0 pojazdów zadeklarowanych przez Wykonawcę z emisją spalin EURO 5 lub powyżej – 0 punktów. Za kryterium aspekt środowiskowy (S) Wykonawca może uzyskać maksymalnie 2 punkty. 2.Łączna ilość punktów będzie liczona jako suma uzyskanych punktów w kryterium cena (C) i aspekt środowiskowy (S). 3. Za ofertę najkorzystniejszą uznana zostanie oferta, która uzyska największą ilość punktów za oba kryteria oceny ofert spośród ofert nieodrzuconych i spełniających wszystkie wymagania określone przez Zamawiającego w treści SIWZ." Czy dopuszczalne jest przyjęcie jako kryterium oceny ofert powyższe kryterium "aspekt środowiskowy", przy czym zamawiający jako spełnienie warunków udziału w postępowaniu wymaga dysponowania przez wykonawcę co najmniej 5-cioma pojazdami przewidzianymi do realizacji usługi objętej niniejszym zamówieniem?
7 grudnia 2015Czytaj więcej

Badając, czy zmiana umowy o zamówienie jest istotna trzeba mieć na względzie wpływ takiej zmiany na warunki konkurencji w danym przetargu

Pytanie: W przetargu nieograniczonym zamawiający żądał, aby wraz z ofertą wykonawca w celu potwierdzenia, że oferowane usługi odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego, przedłożył listę placówek medycznych dostępnych na określonym terenie, z których mogą korzystać pracownicy i ich rodziny. Wykonawca miał zapewnić możliwość korzystania z co najmniej 30 (słownie: trzydziestu) placówek, dodatkowo zamawiający w siwz postawił jako kryterium oceny ofert: Kryterium „liczba placówek medycznych dostępnych w .........” . Czy w związku z tym wykonawca na etapie realizacji umowy może zmienić listę placówek w taki sposób, że zmieni placówkę X znajdującą się pod adresem Y na placówkę Z pod innym adresem? Liczba oferowanych placówek na terenie określonym przez zamawiającego nie ulega zmianie? Czy wykonawca może zlikwidować jedną z placówek nie wprowadzając następnej? Zmniejszy się liczba placówek wykonawcy (nadal jest większa niż oczekiwane min przez zamawiającego? Czy wykonawca może zmienić listę placówek w taki sposób, że zmieni placówkę X znajdującą się pod adresem Y na placówkę Z pod innym adresem? Liczba oferowanych placówek na terenie określonym przez zamawiającego zmniejszy się, gdyż dodana placówka znajduje się na innym terenie. Czy zamawiający na etapie prowadzonego postępowania powinien przewidzieć zmiany do umowy jako istotne?
27 listopada 2015Czytaj więcej