Marta Mikulska-Nawacka

Marta Mikulska-Nawacka

Doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez jednostki zamawiające. Autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamó
Doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez jednostki zamawiające. Autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych w wydawnictwie prawniczym.
534 artykułów na stronie

Szacowanie zamówień w wieloletnich projektach unijnych

Pytanie: Zamawiający realizuje kilkuletni program unijny. W okresie 2019−2023 chce przeprowadzić szkolenia dla 70 osób. Treść szkoleń nie została opisana w projekcie, gdyż zależy od potrzeb zrekrutowanych uczestników i aktualnego zapotrzebowania na rynku. Z uwagi na wartość całego zamówienia (w latach 2019−2023) może zastosować tryb na usługi społeczne. Aktualnie w 2019 roku zamawiający zrekrutował do projektu 10 osób i określił ich potrzeby szkoleniowe w ten sposób, że: 1)      2 osoby wymagają szkolenia na florystę, 2)      2 − na magazyniera, 3)      6 − na opiekuna osób starszych. Niewykluczone, że w późniejszym okresie 2019 roku dojdą nowi uczestnicy z innymi potrzebami szkoleniowymi. Czy zamawiający może przeprowadzić zamówienie na usługi społeczne z podziałem na 3 części: 1)      kurs florysty dla maks. 2 osób, 2)      kurs magazyniera dla maks. 2 osób, 3)      kurs opiekuna osób starszych dla maks. 6 osób, a następnie w przyszłości np. za dwa miesiące − kolejne zamówienie na usługi społeczne z podziałem na części: 1) kurs terapeuty dla maks. 3 osób, 2) kurs księgowego dla maks. 3 osób, 3) kurs florysty dla 1 osoby, po czym w 2020 roku kolejne zamówienie na usługi społeczne z podziałem na nowe części (dostosowane do zrekrutowanych uczestników, przy czym rodzaj kursów może się powtórzyć), itd.? Czy w takim przypadku w pierwszym zaproszeniu do składania ofert w 2019 roku należy to jakoś zapisać a w kolejnym kontynuować numerowanie części na część 4 − kurs terapeuty, część 5 − kurs księgowego, część 6 − kurs florysty (czy należy je oznaczać numeracją od początku część 1 − kurs terapeuty, część 2 − kurs księgowego, część 3 − kurs florysty)? Czy trzeba poinformować, że zamówienie będzie realizowane etapami? Czy wszystko powyższe stanowi jedno zamówienie na usługi społeczne przeprowadzone etapowo (a każdy etap jest zamówieniem z podziałem na części) i każdy nowy etap zamówienia wymaga trybu stosowanego dla całego zamówienia 2019−2023? Czy np. jeśli wartość pierwszego zapytania ofertowego w 2019 roku przekracza 20.000 zł i nie przewyższa 50.000 zł, to mogę zastosować najpierw rozeznanie rynku a później − gdy kolejne zapytanie ofertowe razem z poprzednim przekroczy tę kwotę − tryb na usługi społeczne, czy od samego początku stosuję tryb na usługi społeczne?
25 czerwca 2019Czytaj więcej »

Ocena ofert w postępowaniu podprogowym – warto zawczasu ustalić jednoznaczne zasady

Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie na zamówienie usług monitoringu i zwalczania szkodników w budynkach, o wartości nieprzekraczającej 30.000 euro zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy Pzp. W zapytaniu ofertowym wymagał, aby złożona oferta zawierała wypełniony i podpisany przez upoważnionego przedstawiciela firmy „Formularz ofertowy” (Załącznik nr 1), zawierający w szczególności oferowaną cenę (brutto) oraz ceny jednostkowe brutto za elementy wymienione w rozdziale VII punkt 1. Jednocześnie w ww. formularzu zamawiający wymagał podania cen brutto za m.in. następujące elementy wchodzące w skład usługi: monitoring i zwalczanie szkodników w budynku hotelu (za okres 11 miesięcy), dezynsekcję i deratyzację 2 razy w roku w budynkach. Zamawiający dopuścił możliwość złożenia oferty pocztą, kurierem, w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nie wymagał, aby oferty złożone e-mailem były opatrzone certyfikowanym podpisem elektronicznym. W toku postępowania w odpowiedzi na pytanie wykonawcy zamawiający zmienił formularz ofertowy, poprzez zmianę wymogu wyceny następującego elementu: „cena za przeprowadzenie deratyzacji 2 razy w roku w budynkach” (wykreślono dezynsekcję). Jest to zgodne z projektem umowy pierwotnie załączonym do zapytania ofertowego. Wykonawcy złożyli oferty na poprawionym formularzu, za wyjątkiem jednego, który zaoferował najniższą cenę. Wykonawca ten złożył ofertę (jeszcze przed dokonaniem zmian przez zamawiającego) na niezmienionym formularzu, podając cenę za przeprowadzenie w budynkach dezynsekcji i deratyzacji 2 razy w roku. Jakie dalsze kroki powinien podjąć zamawiający w stosunku do oferty z najniższą ceną? Czy należy ją odrzucić jako niespełniającą wymogów? Czy można „dopytać” wykonawcę o cenę za usługę wyłącznie deratyzacji (bez dezynsekcji) w budynkach 2 razy w roku i na tej podstawie dokonać zmiany ceny ofertowej? Ponadto jedna z ofert złożona elektronicznie nie została w ogóle podpisana – brak podpisu oraz brak imienia i nazwiska w treści wiadomości e-mail, brak podpisu oraz brak imienia i nazwiska osoby składającej ofertę na formularzu oferty. Czy należy ją odrzucić? Inna  oferta złożona w siedzibie zamawiającego została opatrzona jedynie pieczęcią imienną właściciela firmy i nie została w żadnym miejscu własnoręcznie podpisana. Jak ją potraktować?
17 kwietnia 2019Czytaj więcej »