Czy specustawa daje podstawę do zawarcia aneksu do umowy w sprawie zamówienia poza Pzp?

Dodano: 26.03.2020
Pytanie:

Czy w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną mogę zawrzeć aneks do umowy o zamówienie publiczne na podstawie art. 6 specustawy (bez stosowania przepisów Prawa zamówień publicznych), rozszerzający jej zakres o usługę sprzątania budynku przygotowanego na ewentualną obecność osób objętych kwarantanną? Chciałabym zawrzeć w aneksie zapisy, że będzie on obowiązywał tylko w razie zaistnienia takiej konieczności i będzie zawarty na czas do odwołania na terenie kraju zagrożenia koronawirusem.

Odpowiedź:

Tak w tej sytuacji jest to dopuszczalne. Trzeba jednak pamiętać o konieczności działania w zgodzie ustawą o finansach publicznych.

Zgodnie z art. 6 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374), tzw. specustawy, do zamówień, których przedmiotem są towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, nie stosuje się przepisów ustawy Pzp, jeżeli:

  • zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub
  • wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.

Dla niestosowania ustawy Pzp konieczne jest zatem wykazanie spełniania następujących przesłanek:

1)                      kupowane towary lub usługi są niezbędne do przeciwdziałania COVID 19 oraz

2)                      zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub,

3)                      wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.

 

Ważne

Przeciwdziałanie COVID-19 to wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

 

Zamówienie na usługę sprzątania budynku przygotowanego na ewentualność osób objętych kwarantanną wpisuje się moim zdaniem w usługę wskazaną w specustawie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, również w przypadku wyłączenia stosowania przepisów ustawy Pzp wydatki publiczne powinny być dokonywane:

1)      w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:

a)      uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,

b)      optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;

2)      w sposób umożliwiający terminową realizację zadań;

3)      w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

 

Ważne

Wyłączenie stosowania ustawy Pzp na towary i usługi wskazane w specustawie nie zwalnia zamawiających z obowiązku przestrzegania przepisów ustawy o finansach publicznych. 

 

Udzielając zamówienia na towary i usługi wskazane w specustawie, zamawiający powinien zawrzeć umowę (zaciągnąć zobowiązanie w inny sposób) z wykonawcą wybranym zgodnie z zasadami ustawy o finansach publicznych. Zawarcie umowy pod warunkiem jest zgodne z zasadami Kodeksu cywilnego.

Podstawa prawna

Odpowiedź udzielona:

26 marca 2020 r.

Autor:

Renata Dzikowska

radca prawny specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, wieloletni pracownik UZP w Departamencie Kontroli Zamówień Publicznych, obecnie naczelnik w instytucji zamawiającej

Renata Dzikowska

Renata Dzikowska

radca prawny specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, wieloletni pracownik Departamentu Kontroli Zamówień Publicznych UZP, były Naczelnik Departamentu Kontroli UE Urzędu Zamówień...