UMOWA O PODWYKONAWSTWO

Stan prawny na dzień: 31.05.2018

Umowa w formie pisemnej o charakterze odpłatnym, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowiące część zamówienia publicznego, zawarta między wybranym przez zamawiającego wykonawcą a innym podmiotem (podwykonawcą), a w przypadku zamówień publicznych na roboty budowlane także między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą lub między dalszymi podwykonawcami (art. 2 pkt 9a Pzp).

Celem zawarcia takiej umowy jest przede wszystkim ochrona interesów finansowych, tj. wynagrodzenia podwykonawcy w przypadku niemożności uzyskania zapłaty od wykonawcy. W sytuacjach określonych w art. 143c Pzp to zamawiający, w pewnym uproszczeniu, przejmuje zobowiązanie finansowe wykonawcy wobec podwykonawcy za wykonaną część zamówienia.

Umowa podwykonawcza jest umową pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą – zamawiający nie jest jej stroną.

Umowa podwykonawcza może dotyczyć wszystkich rodzajów zamówień, choć najszersze zastosowanie i najsilniejszą ochronę podwykonawcom daje w robotach budowlanych.

Najważniejszą – i realnie najtrudniejszą do wyegzekwowania – cechą umowy podwykonawczej jest pisemność. Brak umowy w formie pisemnej oznacza zasadniczo brak podwykonawstwa, choć orzecznictwo w tym zakresie jest rozbieżne, ze względu na zbliżoną, ale wcześniejszą regulację kodeksu cywilnego (art. 6471 i kc), która taką rozbieżną praktykę ukształtowała.

Podwykonawcą, w rozumieniu Pzp, jest wyłącznie podmiot, którego umowa została przez zamawiającego zaakceptowana lub – w niektórych sytuacjach – zgłoszona zamawiającemu.

Zamawiający jest obowiązany wprowadzić do treści umowy o roboty budowlane wiele postanowień na okoliczność wystąpienia podwykonawstwa (art. 143d Pzp).

Nie dotyczy to wyłącznie umów, w których już na etapie oferty wykonawca wskazuje wolę skorzystania z podwykonawstwa, ale wszystkich umów o roboty budowlane. Jest to spowodowane faktem, iż powszechną praktyką, uwzględnioną w Pzp (np. art. 36ba) jest angażowanie podwykonawców na etapie realizacji umowy i zamawiający aż do zakończenia realizacji nie może być pewny, czy podwykonawstwo będzie miało miejsce.

Działanie wykonawcy niezgodne z umową podwykonawczą, zaakceptowaną przez zamawiającego, może skutkować sankcjami wobec wykonawcy, np. nałożeniem kary umownej.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 2 pkt 9a, art. 36ba, art. 143a–143d.

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r. poz. 459) – art. 6471.

Autor:

Arkadiusz Szyszkowski

Słowa kluczowe:
podwykonawstwo