Obowiązki z ustawy o elektromobilności dla wszystkich zamawiających (cz. IV)

Stan prawny na dzień: 28.02.2022
Obowiązki zamawiających w ustawie o elektromobilności

Zmiany w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadziły nowe obowiązki dla wszystkich zamawiających, którzy udzielają pewnych zamówień publicznych o określonej wartości. Muszą oni do końca 2025 roku, a następnie 2030 roku osiągnąć określony procentowy udział nisko i zeroemisyjnych pojazdów w zamówieniach. Warto podkreślić, że nie dotyczy to jedynie zakupu pojazdów, ale także np. zamawianych usług, które wykonawca realizuje za ich pomocą. Którzy zamawiający i przy jakich zamówieniach muszą pamiętać o nowych wymogach? Jak w praktyce je realizować?

W artykule znajdziesz omówienie nowych regulacji a także rozwiązanie kilku praktycznych problemów. Dowiesz się m.in., czy zakup używanych pojazdów także objęto wymogami ustawy o elektromobilności.

W tym artykule
  • Artykuł 68a i 68b u.o.e.i.p.a. dotyczy wszystkich zamawiających, którzy muszą stosować ustawę Pzp. Będą to więc także zamawiający sektorowi oraz JST, które mają mniej niż 50.000 mieszkańców.
  • Wymóg, aby np. śmieciarki do odbioru odpadów spełniały normy emisji spalin Euro, nie oznacza od razu, że spełniono wymagania ustawy o.e.i.p.a.
  • Nie w każdym zamówieniu powyżej progów unijnych trzeba stosować wymogi minimalnego udziału samochodów nisko- lub zeroemisyjnych w puli pojazdów objętych zamówieniem. Ustawa o elektromobilności wymaga bowiem od zamawiających, by osiągnęli odpowiednie proporcje pojazdów nisko- i zeroemisyjnych wśród pojazdów objętych zamówieniami w dwóch okresach: do końca 2025 roku i do końca 2030 roku. Mogą to zrobić stopniowo, rozkładając wymogi na różne zamówienia.

Więcej na temat regulacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych i obowiązkach zamawiającego piszemy tutaj:

  1. Ustawa o elektromobilności – obowiązki zamawiających z administracji rządowej i samorządowej (cz. I)
  2. Do 31 stycznia br. złóż sprawozdanie o liczbie pojazdów zero- i niskoemisyjnych w Twoich zamówieniach (cz. II)
  3. Jak dokonać zamówienia publicznego według ustawy o elektromobilności – zapisy dokumentów zamówienia (cz. III)

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce