Poleć znajomemu

Zakup książek przez zamawiającego – skorzystaj ze wskazówek zawartych w opinii UZP

Justyna Andała-Sępkowska

Autor: Justyna Andała-Sępkowska

Dodano:
Pytanie:

Zamawiający prowadzi zgodnie z posiadanym statutem sprzedaż wydawnictw (swoich i cudzych). Aby zaopatrzyć swoją księgarnię, zawiera z różnymi podmiotami (instytucjami kultury, fundacjami, wydawnictwami – wydawcami publikacji) umowy komisowe. Wartość wszystkich wypłat (zwrot wydawcom ceny zakupu publikacji) dla wszystkich podmiotów z tytułu sprzedaży artykułów komisowych znacznie przekracza rocznie 30.000 euro. Zamawiający nie ma wiedzy, czy istnieje na rynku podmiot, który mógłby dostarczyć na umowę komisową wszystkie sprzedawane w księgarni publikacje (jest to raczej wątpliwe). Ponadto należy wziąć pod uwagę, że w księgarni znajduje się ponad 1000 tytułów. Co roku w związku z pojawieniem się na rynku nowości, kilkaset jest wprowadzanych do sprzedaży a co do innych sprzedaż ustaje. Czy w tej sytuacji zasadne jest zliczanie wartości wszystkich udzielanych umów? Czy można podzielić zamówienie na odrębne tytuły i nabywać je na podstawie rozeznania rynku lub odstąpić od tej procedury na podstawie wewnętrznego regulaminu udzielania zamówień publicznych?

Kiedy zamawiający powinien zabezpieczyć środki (złożyć wniosek zakupowy) na wypłatę wynagrodzenia z tytułu sprzedaży wydawnictw? Czy powinien to być moment dostarczenia zamówionych książek komisantowi czy rozliczenia z komitentem (np.: raz na miesiąc) za sprzedane książki?

Pozostało jeszcze 86 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CP

Zamów dostęp

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Mam już dostęp

Jeśli masz już konto w Portalu ZP

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła
Justyna Andała-Sępkowska

Autor: Justyna Andała-Sępkowska

Prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego. Autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych.

Słowa kluczowe:
zakup książek
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Bezpłatne webinarium!

 RODO w zamówieniach publicznych

Nowe obowiązki. Wdrożenie. Przetwarzanie danych

17 maja (czwartek), godz. 10

Transmisja online na żywo

Zapisz się już dziś >> 

Porady

Kosztorys ofertowy w przypadku ryczałtu jest zbędnym dokumentem

Pytanie: Czy zamawiający w przetargu nieograniczonym na robotę budowlaną rozliczaną ryczałtowo może żądać od wykonawców złożenia wraz z ofertą kosztorysu ofertowego? Chcielibyśmy go wykorzystać do obliczenia należytego...

Czytaj więcej »
Wadium wpłacone gotówką w kasie banku należy uznać za właściwie wniesione

Pytanie: Jeden z wykonawców składających ofertę w przetargu nieograniczonym złożył wadium w formie wpłaty gotówkowej w banku w dniu otwarcia ofert. Brzmienie nowego art. 89 ust. 1 pkt 7b ustawy Pzp budzi nasze wątpliwości. Czy...

Krzysztof Hodt
20.04.2018
Czytaj więcej »

Aktualności

Do zadań okresowych i nienormowanych nie należy wymagać umowy o pracę
Wymóg zatrudniania osób na umowę o pracę powinien dotyczyć zadań ciągłych odpowiadających charakterowi umowy o pracę, a nie takich które mają charakter okresowy i nienormowany (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 12 maja 2017 r., sygn. akt KIO...
Praktyczne skutki reformy Prawa ochrony danych osobowych dla zamawiających i wykonawców, cz. II
Mimo, że nowa ustawa o ochronie danych osobowych, jest dopiero w trakcie jej uchwalania, już dziś wywołuje kontrowersje i niepokój wśród zamawiających i wykonawców. Czekają nas nowe obowiązki formalne i dokumentacyjne w postępowaniach w...
Wykonawca zawsze musi mieć możliwość naprawienia braku bądź nieścisłości w dokumentach
Do naruszenia art. 26 ust. 3 ustawy Pzp dochodzi wówczas, gdy zamawiający, bez uprzedniego wezwania do uzupełnienia oświadczeń lub dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań i brak podstaw wykluczenia, dokona czynności wykluczenia...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel