Ukraina

Wojna Rosja – Ukraina i jej przełożenie na zamówienia publiczne

Wojna Rosja – Ukraina i jej przełożenie na zamówienia publiczne – 6 pytań i odpowiedzi

Trwająca za naszą wschodnią granicą wojna wymaga podejmowania wielu pilnych działań pomocowych wobec napływających z Ukrainy uchodźców. Dodatkowo Unia Europejska wprowadza sukcesywnie sankcje względem podmiotów rosyjskich i powiązanych z Rosją, co z kolei przekłada się bezpośrednio na procedury zamówień publicznych i konieczność weryfikacji pod tym kątem wykonawców.

W artykule zebraliśmy najnowsze pytania naszych Czytelników w kwestiach dotyczących nowych regulacji prawnych oraz bieżących problemów, jakie napotykają zamawiający w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na rynkach unijnych i rosyjskim. Przeczytasz w nim m.in. jak sprawdzać nowe przesłanki wykluczenia w procedurach podprogowych, jak wydatkować dotacje pozyskane przez szkoły na uczniów z Ukrainy, jak w praktyce wykonawca powinien oświadczać o braku nowych przesłanek wykluczenia względem niego oraz w jaki sposób weryfikować przesłanki wykluczenia wobec podwykonawców.

W tym artykule
  • Zamawiający zawsze powinien wymagać od wykonawcy oświadczenia o braku wykluczenia na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy „sankcyjnej”, nawet jeśli prowadzi procedurę poniżej 130.000 zł. Wystarczy wówczas gdy oświadczenie takie złoży wykonawca, z którym zamawiający zamierza zawrzeć umowę w sprawie zamówienia. Może to zrobić bezpośrednio przed zawarciem kontraktu.
  • Zamawiający powinien żądać w postępowaniu od wykonawcy wykazu podwykonawców i dostawców, na których przypada ponad 10% wartości zamówienia. W przypadku podmiotów, na których zdolności wykonawca polega, należy żądać wskazania, czy wykonawca polega na zdolności tych podmiotów w zakresie odpowiadającym ponad 10% wartości zamówienia. Takie podmioty powinny następnie potwierdzić brak nowych podstaw wykluczenia. 
  • Jeżeli na etapie składania ofert wykonawca nie wie jeszcze, którym konkretnie z nazwy podwykonawcom powierzy dane części zamówienia, nie ma obowiązku składać z ofertą oświadczenia podwykonawcy o braku podstaw wykluczenia w związku z regulacjami „antyrosyjskimi”.
  • Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy do zamówień publicznych niezbędnych do zapewnienia pomocy w niej wskazanej nie stosuje się przepisów ustawy Pzp.
  • Jeżeli umowa nie przewidywała możliwości danej zmiany jej postanowień, to ewentualną  modyfikację należy rozpatrywać przez pryzmat przepisów ustawy Pzp, nawet jeśli powodem zmiany jest trwająca wojna. Powołanie się na siłę wyższą jest możliwe, o ile postanowienia umowne nie ograniczały zakresu potencjalnych zmian umowy (np. tylko do terminu wykonania).

O zamówieniach publicznych w kontekście wojny w Ukrainie przeczytasz więcej w zakładce:

>> Ukraina a Pzp

Teraz o najnowszych artykułach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź już zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się TUTAJ >> https://twojasystent.pl/

8 pytań o ustawę o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji Rosji wobec Ukrainy i o wykluczenie rosyjskich wykonawców z przetargów

8 pytań o ustawę o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji Rosji wobec Ukrainy i o wykluczenie rosyjskich wykonawców z przetargów

Ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. poz. 835) wywołała lawinę pytań o jej praktyczne stosowanie w postępowaniach. Właściwie z dnia na dzień zamawiający i wykonawcy musieli wprowadzić nowe zapisy w dokumentach zamówienia oraz składanych ofertach. Jak zmienić dokumentację, jeśli termin składania ofert przypada przed 30 kwietnia br. oraz po tej dacie? Czy weryfikować wykonawcę pod kątem nowych przesłanek wykluczenia, jeśli w trwającej procedurze złożył on już ofertę? Za pomocą jakich dokumentów sprawdzić niepodleganie wykluczeniu? To jedynie część wątpliwości, z którymi zwrócili się do nas czytelnicy. Sprawdź wyjaśnienia ekspertów.