Regulamin konkursu

Regulamin konkursu Pzp – treść dokumentu

Regulamin konkursu Pzp – wskazówki dotyczące tworzenia jego treści (cz. II)

Podstawowy dokument, które reguluje zasady, na jakich zamawiający prowadzi konkurs według Pzp, to regulamin konkursu. Zamawiający opisuje tam m.in., co jest przedmiotem konkursu, jakie środki przewidział na realizację pomysłu na podstawie nagrodzonej pracy konkursowej oraz jakie nagrody czekają dla uczestnika, który wygrał. Inne ważne szczegóły związane z treścią regulaminu znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się także, jak wyjaśniać i zmieniać regulamin konkursu. Sprawdzisz ponadto, kiedy można, a kiedy trzeba unieważnić konkurs.

W tym artykule
  • Opis przedmiotu konkursu nie musi być tak wyczerpujący, jak w przypadku opisu przedmiotu zamówienia z art. 99–103 ustawy Pzp. W konkursie należy bowiem pozostawić uczestnikom pewną swobodę twórczą. Zbyt precyzyjny opis mógłby nadmiernie ograniczać autorów prac konkursowych, którzy dowolnie przygotowują swoje dzieła.
  • Informacja o maksymalnych kosztach prac przyjętych przez zamawiającego nie jest dla niego wiążąca. Stanowi ona wytyczną dla uczestników konkursu, którzy są zobowiązani dostosować koszt realizacji swoich rozwiązań do możliwości finansowych zamawiającego.
  • Praca konkursowa, która przekracza środki, jakie zamawiający przeznaczył na jej realizację, będzie dla niego nieprzydatna. Mimo to nie wolno mu od razu odstąpić od jej oceny.
  • Koszt wykonania prac może się zmienić na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Przyczyną może być np. znaczny wzrost cen materiałów budowlanych.
  • Ustalając katalog podmiotowych środków dowodowych w konkursie nieograniczonym, zamawiający może żądać tylko tych dokumentów, które potwierdzają posiadanie uprawnień. Uprawnień można z kolei wymagać jedynie od wybranego uczestnika konkursu.
  • Konkurs podlega obowiązkowej elektronicznej komunikacji zamawiającego z uczestnikami konkursu.
  • Inaczej niż przy ocenie ofert, w konkursie dopuszczalne są kryteria subiektywne. Jednak sposób oceny (dobór podkryteriów) powinien eliminować nadmierną dowolność.

O procedurze konkursu piszemy także tutaj:

W dziale wzory dokumentów znajdziesz dokumentację potrzebną do przeprowadzenia procedury konkursu. Publikujemy tam m.in.: