Krka

Zaświadczenie z KRK dla cudzoziemców – członków zarządu lub rady nadzorczej wykonawcy

Zaświadczenie z KRK dla cudzoziemców – członków zarządu lub rady nadzorczej wykonawcy

W wielu przedsiębiorstwach, które mają siedzibę na terenie Polski, członkowie organu zarządzającego lub nadzorczego zamieszkują poza jej granicami. Ustawa Pzp wskazuje, że zamawiający ma prawo wymagać, aby osoby takie potwierdziły swoją niekaralność. Obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. przepisy zmieniły dotychczasową praktykę w tym zakresie. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę w odniesieniu do zaświadczenia z KRK dla cudzoziemców – członków zarządu lub rady nadzorczej wykonawcy. 

W tym artykule
  • Jeśli do organów zarządzających lub nadzorczych wykonawcy wchodzą osoby mieszkające za granicą, na terenie Unii Europejskiej, to o zaświadczenie o niekaralności wystarczy zwrócić się do polskiego Krajowego Rejestru Karnego.
  • Polski KRK ma obowiązek zwrócić się do organu państwa miejsca zamieszkania cudzoziemca z zapytaniem o niekaralność. Załączy do informacji o niekaralności zaświadczenie z państwa zamieszkania osoby.
  • ECRIS to europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych. Jest to zdecentralizowany system informatyczny, w którym informacje z rejestrów karnych są wymieniane drogą elektroniczną, wyłącznie między organami centralnymi państw członkowskich.
  • Każde państwo członkowskie, które skazało obywatela innego państwa członkowskiego, ma obowiązek powiadomić za pośrednictwem ECRIS dane państwo członkowskie („państwo członkowskie obywatelstwa”) o wszystkich informacjach związanych z wyrokiem skazującym oraz wszelkich późniejszych aktualizacjach.
  • Informację z sytemu ECRIS można uzyskać, jeżeli wniosek do Biura Informacyjnego KRK składa osoba fizyczna, której dane dotyczą. Powstaje zatem słuszna wątpliwość, jak informację uzyska wykonawca, który musi potwierdzić niekaralność np. członków zarządu spółki.