ISO

Certyfikat ISO i zatrudnienie osób niepełnosprawnych jako kryterium oceny oferty – zobacz, o czym musisz wiedzieć

Pytanie:

Prowadzę przetarg nieograniczony na usługę sprzątania o wartości powyżej progu unijnego. W SWZ nie zastrzegliśmy obowiązku osobistego wykonania części zamówienia przez wykonawcę wspólnie ubiegającego się o zamówienie. Przyjęte kryteria oceny ofert to cena,  posiadanie wskazanego w SWZ certyfikatu ISO i zatrudnienie osób niepełnosprawnych (będziemy punktować procentowy udział tych w zatrudnieniu). W trakcie postępowania wykonawca zapytał, czy zamawiający potwierdza, że w zakresie certyfikatu ISO, by uzyskać maksymalną liczbę punktów w kryterium, wystarczy wykazać, że ten certyfikat posiada jeden z konsorcjantów a nie wszyscy. Chcemy odpowiedzieć, że intencją zamawiającego jest promowanie wykonawców, którzy posiadają certyfikat. Dla zachowania równowagi i sensu kryterium, zamawiający w przypadku konsorcjum potwierdza powyższe zdanie wykonawcy. Warunek jest taki, że certyfikatem dysponuje podmiot, który bierze czynny udział w realizacji zamówienia tj. konsorcjant/konsorcjanci, których pracownicy wykonują prace porządkowe lub usługę fizycznego utrzymania czystości w pełnym zakresie.

Wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie są zobowiązani złożyć odpowiednie oświadczenia w wymaganym zakresie – np. zał. nr 3 (wskazanie wykonywanych części zamówienia art. 117 ust. 4) i zał. nr 9 (udostępnienie potencjału).

Czy taka odpowiedź, przy założeniu, że nie wymagaliśmy w SWZ osobistego wykonania części zamówienia z art. 58 ustawy Pzp, nie będzie traktowana jako istotna zmiana SWZ? Czy nie lepiej odpowiedzieć, że skoro dany wykonawca, składając ofertę, będzie miał certyfikat na całą swoją firmę, to adekwatnie każdy konsorcjant powinien mieć certyfikat? Ale czy to nie wyeliminuje sensu dopuszczenia konsorcjum? Jak podejść do kwestii podwykonawców?