Zmiana umowy w sprawie zamówienia – upewnij się, jak właściwie dokonać „niskowartościowych” modyfikacji

Stan prawny na dzień: 01.09.2016
b985755222a6ed28074e52947a65a5dc252f4166-large

Zgodnie z art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp zmiana umowy o zamówienie jest możliwa w sytuacji, gdy łączna wartość zmian jest mniejsza niż:

  • progi unijne i
  • 10% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie w przypadku zamówień na usługi lub dostawy albo – w przypadku zamówień na roboty budowlane – 15% pierwotnej wartości zamówienia.

Czy tego rodzaju zmiany należy przewidzieć w dokumentacji przetargowej? Sprawdź, co na to UZP.

Stosownie do opinii UZP wyrażonej na stronie www.uzp.gov.pl: „Brzmienie ww. przepisu nie wskazuje na dodatkowe obowiązki związane z zamieszczeniem w SIWZ lub ogłoszeniu o zamówieniu klauzul dotyczących możliwości wprowadzenia ww. zmian w umowie. W związku z powyższym, w przypadku określonym w art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp nie ma obowiązku przewidywania w SIWZ lub w ogłoszeniu o zamówieniu możliwości dokonania zmian w umowie. Powyższy obowiązek dotyczy możliwości wprowadzenia zmian postanowień zawartej umowy przewidzianych odrębnie w art. 144 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp”.

Wobec powyższego niskowartościowe zmiany umowy mogą być dokonane zawsze bez konieczności ich wcześniejszego opisywania w samej umowie. Trzeba jedynie pamiętać o ograniczeniach kwotowych związanych z tymi modyfikacjami.

Źródło: „Pytania i odpowiedzi dotyczące przepisów nowelizacji ustawy Pzp”, www.uzp.gov.pl

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska
prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, aktualnie pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej, od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych dla zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...