Zmiana przesłanki wykluczenia z art. 108 ustawy Pzp 2022 – jak stosować przepis w przetargach w toku?

Stan prawny na dzień: 13.01.2022
Zmiana przesłanki wykluczenia z art. 108 ustawy Pzp 2022 – jak stosować przepis w przetargach w toku?

Od 1 stycznia 2022 r. do katalogu przestępstw, które są podstawą wykluczenia wykonawcy z postępowania, dodano np. te, o których mowa w art. 47 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Nie rozstrzygnięto jednak, jak stosować zmienioną przesłankę w postępowaniach, które wszczęto przed 1 stycznia 2002 r. i do tego czasu nie zakończono.

UZP omawia ten problem w najnowszej opinii prawnej.  Sprawdź, jak rozwiązać ten problem w Twojej procedurze. Skorzystaj ze wskazówek Urzędu Zamówień Publicznych.

UZP omawia ten problem w najnowszej opinii prawnej.  Sprawdź, jak rozwiązać ten problem w Twojej procedurze. Skorzystaj ze wskazówek Urzędu Zamówień Publicznych.

Szczegóły dotyczące zmiany znajdziesz w artykule: "Zmiana ustawy Pzp od stycznia 2022 r. – nowe brzmienie przesłanki wykluczenia z art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c".

Ustawa zmieniająca m.in. Pzp tj. ustawa z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2054) nie zawiera odrębnego przepisu przejściowego, który odnosiłby się do zmiany w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy Pzp.

Wobec tego – zdaniem UZP – należy w tym przypadku zastosować wykształcone przez doktrynę i praktykę międzyczasowe reguły prawne.

Dalej opinia podaje, iż publikacja ogłoszenia o zamówieniu oraz udostępnienie dokumentów zamówienia to czynności, które określają warunki zamówienia dotyczące zarówno postępowania jak i samego zamówienia.

Zamawiający od chwili udostępnienia warunków zamówienia jest zobowiązany postępować zgodnie z postanowieniami ogłoszenia oraz dokumentów, w których określił warunki i które udostępnił wykonawcom.

Warunki zamówienia odnoszą się m.in. do podstaw wykluczenia wykonawców z postępowania. Autor opinii przypomina, że od chwili publikacji ogłoszenia oraz udostępnienia dokumentów zamówienia, warunki zamówienia, w tym podstawy wykluczenia wykonawców z postępowania, nie powinny być zmieniane.

Zamawiający powinien jasno z góry określić i podać do publicznej wiadomości warunki dotyczące udziału w przetargu. Wykonawca musi mieć bowiem możliwość zapoznania się z obowiązkami, jakie na nim ciążą. Dzięki temu ma pewność, że takie same wymogi dotyczą wszystkich konkurentów (por. wyrok z 9 lutego 2006 r., La Cascina i in., C‑226/04 i C‑228/04, EU:C:2006:94, pkt 32). 

W postępowaniu o udzielenie zamówienia muszą być przestrzegane takie zasady jak reguły:

  • uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców,
  • przejrzystości.

Wyrażają się one m.in. w niezmienności warunków udziału w postępowaniu, które obejmują podstawy wykluczenia wykonawców z udziału w postępowaniu. Dodatkowo istnieje także potrzeba zachowania pewności prawa. Stąd zasadne jest, aby w toczących się postępowaniach stosować art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy Pzp sprzed zmiany.

Do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonych zgodnie z ustawą Pzp wszczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2022 r. w związku ze zmianą art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy Pzp wprowadzoną ustawą z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, ma zastosowanie ustawa Pzp w jej dotychczasowym brzmieniu.

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...