Zamówienia poniżej unijnych progów a odwołanie na wybór najkorzystniejszej oferty – skarga Prezesa UZP

Stan prawny na dzień: 24.04.2017
2315974b9255dce1dc5a7991029ce2021bf837b8-medium

Prezes UZP zaskarżył do Sądu Najwyższego wyrok sądu okręgowego. Sąd oddalił w nim jego skargę na postanowienie KIO, w którym Izba odrzuciła odwołanie złożone w przedmiocie wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu poniżej unijnych progów. Po zeszłorocznej nowelizacji ustawy Pzp kwestia tego, kiedy wykonawca może odwołać się w takiej sytuacji, pozostaje wciąż sporna.   

Stosownie do art. 180 ust. 2 pkt 6 ustawy Pzp odwołanie w postępowaniach prowadzonych według procedur właściwych dla zamówień poniżej progów unijnych przysługuje aktualnie od następujących czynności:

  • wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę,
  • określenia warunków udziału w postępowaniu,
  • wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia,
  • odrzucenia oferty odwołującego,
  • opisu przedmiotu zamówienia,
  • wyboru najkorzystniejszej oferty.

Dlaczego zatem arbitrzy nagminnie odrzucają odwołania w przedmiocie wyboru oferty w takich procedurach? Wskazują oni, że wprawdzie znowelizowana ustawa Pzp rozszerzyła katalog sytuacji, w których w postępowaniach podprogowych przysługuje odwołanie właśnie na czynność wyboru oferty najkorzystniejszej. Nie obejmuje on jednak w ich ocenie zaniechanych czynności wykluczenia wykonawcy i odrzucenia oferty. Izba podkreśla przy tym, że nie zmieniono przesłanek, o których mowa w art. 180 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy Pzp. To, w jej opinii, potwierdza, iż odwołanie przysługuje na czynność odrzucenia jedynie oferty odwołującego i wykluczenia jedynie odwołującego.

W ocenie KIO wykonawca może w procedurach podprogowych zakwestionować wybór oferty, ale tylko wówczas gdy jego zdaniem czynność ta została dokonana z naruszeniem przyjętych kryteriów oceny, a więc np. wtedy gdy oferta nie przedstawia najlepszego bilansu ceny lub kosztu i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego.

Z takim stanowiskiem nie zgadza się jednak Prezes UZP. Do tej pory wniósł on już 39 skarg na postanowienia Krajowej Izby Odwoławczej o odrzuceniu odwołań w powyższej sytuacji. Sądy rozpoznały dotychczas 18 spraw w ww. przedmiocie, wydając 14 orzeczeń uwzględniających skargi.

Dnia 13 kwietnia 2017 r. Prezes wniósł także skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z 3 stycznia 2017 r. (sygn. akt XII Ga 837/16). Sąd oddalił w nim skargę Prezesa na postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej o odrzuceniu odwołania wniesionego w oparciu o przesłankę wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu poniżej progów unijnych. Jak wskazuje się na stronie www.uzp.gov.pl: „Prezes UZP skorzystał z tego nadzwyczajnego środka zaskarżenia celem usunięcia wątpliwości interpretacyjnych związanych z wykładnią pojęcia „wybór najkorzystniejszej oferty” użytego w art. 180 ust. 2 pkt 6 ustawy Pzp”.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...