Zamawiający nie może ignorować orzeczeń Izby wydanych pierwotnie w danej procedurze o udzielenie zamówienia publicznego

Stan prawny na dzień: 05.02.2024
Zamawiający nie może ignorować orzeczeń Izby wydanych pierwotnie w danej procedurze o udzielenie zamówienia publicznego

Izba dwukrotnie rozpoznawała sprawę w postępowaniu. W uzasadnieniu wyroku z 11 września 2023 r. sygn. akt KIO 2519/23, dokonując oceny pierwotnych zarzutów kierowanych w stronę Zamawiającego, Izba w sposób wyraźny stwierdziła, że zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy  oraz wybranie jej jako najkorzystniejszej w tym postępowaniu stanowiło naruszenie przepisów ustawy Pzp. 

W sentencji przywołanego wyroku skład orzekający nie nakazał odrzucenia oferty Wykonawcy. Jednakże wskazał, że w związku z tym, że oferta Wykonawcy podlega odrzuceniu, nakazuje unieważnić czynność wyboru oferty tego Wykonawcy jako najkorzystniejszej. Mając zatem na uwadze treść uzasadnienia ww. wyroku było rzeczą oczywistą, że Izba za niedopuszczalne uznała ponowne wybranie jako najkorzystniejszej oferty, którą uznała za podlegającą odrzuceniu. Z tego bowiem powodu nakazała unieważnienie dokonanej przez Zamawiającego czynności wyboru. Izba zgodziła się z optyką, że dokonując ponownej czynności wyboru oferty najkorzystniejszej Zamawiający zignorował wydany wcześniej w sprawie wyrok Izby z 11 września 2023 r. sygn. akt KIO 2519/23. W związku z powyższym, przyjmując ocenę dokonaną przez poprzedni skład orzekający, Izba nakazała Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i powtórzenie czynności badania i oceny ofert, w tym odrzucenie kwestionowanej oferty na podstawie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.

Sygnatura

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 listopada 2023 r. sygn. akt  KIO 3307/23

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...