Zamawiający narusza zasadę przejrzystości, podejmując decyzje na podstawie wymagań, o których nie informował w SWZ

Stan prawny na dzień: 27.09.2022
Zamawiający narusza zasadę przejrzystości, podejmując decyzje na podstawie wymagań

Zasada przejrzystości, nazywana też zasadą transparentności, oznacza, że zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w sposób, który umożliwia weryfikację prawidłowości tego postępowania. Przejrzystość w odniesieniu do decyzji zamawiającego przejawia się w tym, że ich podstawy znajdują umocowanie w dokumentach zamówienia. Ponad to są niezmienne w toku prowadzonego postępowania (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 lipca 2022 r., sygn. akt KIO 1594/22).

Analizując treść SWZ i dokonując interpretacji poszczególnych postanowień, nie można pomijać ich rzeczywistej literalnej treści. Interpretacja postanowień SWZ powinna być w pierwszej kolejności, w szczególności w zakresie, w którym nie budzi wątpliwości, oparta na literalnym brzmieniu jej postanowień.

Należy bowiem przyjąć, że działanie zamawiającego w zakresie opisania wymagań w SWZ jest działaniem celowym i świadomym, opartym na rzeczywistych obiektywnych potrzebach, które podlegają wprost literalnemu określeniu w treści specyfikacji. Zatem jeżeli w opisie danego wymagania zamawiający nie umieścił pewnych określeń, to znaczy, że dane wymagania nie zostały w tym miejscu SWZ zawarte. Wobec tego nie mogą stanowić podstawy do oceny ofert (patrz: wyrok KIO 2791/12).

Więcej na temat zasady transparentności/przejrzystości postępowania piszemy w artykule:

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...