Wysokość opłaty sądowej od skargi na orzeczenie KIO zgodna z konstytucją

Stan prawny na dzień: 14.01.2014
41387053

Wysokość opłaty sądowej od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej jest zgodna z Konstytucją RP – orzekł Trybunał Konstytucyjny. TK stwierdził, że prawa konstytucyjne skarżących wykonawców nie zostały naruszone.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargi wniesione przez dwóch wykonawców – warszawską spółkę Comp i Starpol Biuro Serwis z Puław. Podnosili oni, że ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych narusza konstytucyjną zasadę prawa do sądu. Zdaniem spółek zbyt wysokie wpisy do odwołania od decyzji Krajowej Izby Odwoławczej uniemożliwiają skuteczne zaskarżenie niekorzystnego orzeczenia.

Dodatkowo spółka Starpol stwierdziła, że przepisy ustawy o kosztach sądowych naruszają konstytucyjną zasadę proporcjonalności. Skarga do sądu przysługuje bowiem na wszystkie rodzaje orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej, bez rozróżnienia na orzeczenia o charakterze merytorycznym i proceduralnym. Ponadto  kwestionowana regulacja narusza zasadę równości podmiotów znajdujących się w tej samej sytuacji – podnosiła spółka.

Trybunał stwierdził jednak, że stanowisko spółek jest niezasadne. TK orzekł, że procentowo określona wysokość wpisu po otwarciu ofert nie narusza zasady dostępności do sądu i zakazu zamykania drogi sądowej naruszonych wolności i praw.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

Trybunał Konstytucyjny

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl